Üniversite öğrencilerinin yaşamdaki riskleri algılamaları üzerinde toplumsal cinsiyet etkisinin incelenmesi
The examination of the gender influence on risk perceptions of college students in life
- Tez No: 213734
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL HABLEMİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Home Economics, Social Services, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma; üniversite öğrencilerinin yaşamdaki riskleri algılamaları üzerinde toplumsal cinsiyet etkisini belirlemek amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Araştırmada Ankara Üniveritesi'nde eğitim öğretime devam eden 127 kız ve 136 erkek öğrenci olmak üzere 263 üniversite öğrencisi ile yüzyüze görüşülmüştür. Araştırma materyalinin toplanmasında beş düzeyli (tamamen katılıyorum - hiç katılmıyorum) Likert tipi ölçeklerin yer aldığı soru formu kullanılmıştır. Likert tipi cümlelere verilen yanıtlar puanlanmış, soru formunda ?Risk Algısı?, ?Ekonomik Risk?, ?Sosyal Risk (Bireysel - Aile - Toplumsal Kaynaklı)?, ?Psikolojik Risk?, ?Fiziksel Risk?, ?İşlevsel/Performans Risk? ölçeklerinin yapı geçerliğini kontrol etmek için bir faktör analizi tekniği olan ``Döndürülmüş (Varimax) Temel Bileşenler Analizi'' uygulanmış, soru formunun güvenirliği için iç tutarlılık katsayısı olan ?Cronbach Alpha? hesaplanmıştır. Her altı ölçeğin % 61 - % 80 arasında geçerli ve güvenilir ölçekler olduğu saptanmıştır. Araştırmada toplumsal cinsiyet değişkeninin üniversite öğrencilerinin yaşamdaki riski algılamaları üzerindeki etkisinin belirlenebilmesi için ?Independent-samples t test?, ?One sample t test? kullanılmıştır. Toplumsal cinsiyete dayalı olarak üniversite öğrencilerinin risk algıları ve risk çeşitlerini algılamaları arasındaki ilişki için ?Pearson Korelasyon Analizi? uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınan kız öğrencilerin çoğunluğunun yurtta, erkek öğrencilerin arkadaşlarıyla birlikte ortak bir evde kaldıkları, kız ve erkek öğrencilerin eğitim amacıyla genel olarak farklı kentlerden geldikleri, kendi ekonomik durumlarını ?iyi? olarak değerlendirdikleri; büyük çoğunluğunun ailelerinden gelen para ile eğitim-öğretimlerine devam ettikleri saptanmıştır. Risk ve yaşamdaki olası risk çeşitleri üniversite öğrencileri tarafından farklı algılanmakla birlikte; işlevsel/performans risklerin en çok (142.568), bireysel kaynaklı sosyal risklerin en az (83.202) algılandığı, üniversite öğrencilerinin genel olarak riskleri ve yaşamdaki risk çeşitlerini algıladıkları; ancak kız öğrencilerin özellikle aile kaynaklı sosyal risk (46.90) ile fiziksel (37.80) ve işlevsel/performans (58.95) riskler konusunda erkek öğrencilerden (45.07, 34.25, 57.07) daha duyarlı oldukları saptanmıştır. Erkek öğrencilerin (31.91) ise toplumsal kaynaklı sosyal riske kız öğrencilerden (30.53) daha duyarlı oldukları belirlenmiştir. Risk algısı ve risk çeşitleri arasında toplumsal cinsiyetin etkilediği önemli bir ilişki bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to define the gender influence on risk perceptions of university students in life. In this study was interviewed face to face a total of 263 üniversity students, consisting of 127 girls and 136 males are studying in Ankara University. Survey tecniques include five-point Likert-type scale with choices ranging from exactly participate to certainly not participate were used in gathering the research material. Answers given to Likert-type sentences were scored and ?Rotated (Varimax) Principal Component Analysis? as a factor analysis tecnique were used to check the validity of ?Risk Perception?, ?Economic Risk?, ?Social Risk (Individual - Family-Community Origin)?, ?Psychological Risk?, ?Physical Risk? and ?Functional / Performance Risk? scales in survey. In order to test the reliability of questionnaire were calculated by ?Cronbach Alpha? as inner consistency coefficient. Every six scales were found valid and reliable at the rate of 61 % - 80 %. ?Independent-samples t test? and ?One sample t test? were used to define the impact of the variable of gender on risk perceptions of üniversity students in life. ?Pearson Correlation Analysis? was applied for the relationship among the risk perceptions of üniversity students and perceptions of risk sorts. It was found that the majority of the girl students included in this study stayed in dormitory; boy students stayed in a shared home with firiends; the purpose of the education girl and boy students came from different cities as general; evaluated as ?good? their economic status; the majority of the students studying with the money come from families. In addition by the üniversity students percepted differently risk and a possible sorts of the risk in life; it was found out that the most was percepted functional/performance risk (142.568), the least was percepted social risk (individual origin, 83.202). University student percepted risk and a probable sorts of risk in life as general; but girl students especially are more sensitive than boy students (45.07, 34.25, 57.07) about social risk (family origin, 46.90) along with physical risk (37.80) and functional/performance risk (58.95). It was determined that boy students (31.91) are more sensitive that girl students (30.53) about social risk (community origin). It was found an important relationship among risk perception and sorts of risk was impacted by gender.