Ankara kedilerinde (Felis catus angorensis) dış yapı, tüy, büyüme, gelişme ve üreme özellikleri üzerine araştırmalar
The morphological, coat, growth, development and reproduction characteristics in angora cat (Felis catus angorensis)
  1. Tez No: 213794
  2. Yazar: SEBAHATTİN TARKAN ÖZÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ankara Atatürk Orman Çiftliği (A.O.Ç.) Hayvanat Bahçesinde yetiştirilen 5 erkek, 28 dişi ve bu kedilerden doğan 70 yavru ile Ankara'nın çeşitli semtlerinde bakılan 11 erkek, 10 dişi, 4 kastre erkek ve 9 steril dişi olmak üzere toplam 137 Ankara Kedisinin kullanıldığı çalışmada Ankara Kedisinin dış yapı, tüy, büyüme, gelişme ve üreme özellikleri incelenmiştir. Ankara A.O.Ç. Hayvanat Bahçesinde erkek kedilerin canlı ağırlıkları, cidago yükseklikleri, vücut uzunluğu, göğüs derinliği, göğüs çevresi ve kuyruk uzunluğu sırası ile ortalama 3792 ± 139 g, 23.20 ± 0.583, 27.20 ± 0.374, 11.60 ± 0.510, 39 ± 1.14, 30.20 ± 0.200 cm ; dişilerin ise 3358.6 ± 44.2 g., 22.60 ± 0354, 24.50 ± 0.343, 11.50 ± 0.109, 34.58 ± 0.274, 29.50 ± 0.215 cm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the morphological, coat, growth ? development and reproduction characteristics of Angora cats. A total of 137 Angora cats were used in the study; 70 kitten born from 5 male and 28 female grown up in Ankara Zoo and the rest were 11 male, 10 female,4 sterile male,9 sterile female. The body weight, withers height, body length, breast length, breast girth and tale length averages for the male cats in the Ankara Zoo were: 3792 ± 139 g, 23.20 ± 0.583, 27.20 ± 0.374, 11.60 ± 0.510, 39 ± 1.14, 30.20 ± 0.200 cm and for the female cats were 3358.6 ± 44.2 g , 22.60 ± 0354, 24.50 ± 0.343, 11.50 ± 0.109, 34.58 ± 0.274, 29.50 ± 0.215 cm.respectively.