Katı yakıtların şişme özelliklerinin incelenmesi ve sıvılaştırılması
Investigation of swelling properties and liquefaction of solid fuels
- Tez No: 213806
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER CANEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalısmada Edirne Uzunköprü, Edirne Kesan Çanakkale Yeniçırpılar ve Bursa Mustafa Kemal Pasa linyitlerinin sisirilmesine çesitli parametrelerin etkisi incelenmistir. Çalısmanın ilk bölümünde, linyitlere sisme islemleri uygulanmıstır. Sisme ölçümleri agzı kapalı cam tüplerde 10 ayrı çözücü kullanılarak yapılmıstır. Çözücülerle islem gören linyit örneklerinin sisme oranları belirlenmis ve bu oranların çözücünün özelliklerine baglılıgı irdelenmistir. Ikinci bölümde ise orjinal linyit, çesitli çözücülerle sisirilmis linyit örnekleri, THF ile soxhlet ekstraksiyonuna tabi tutulmus ve her bir örnekten elde edilen sıvı ürün verimleri belirlenmistir. Daha sonra aynı örnekler toluen ile süperkritik kosullarda ekstrakte edilerek sıcaklıgın, basıncın ve ön sisirme isleminin ekstrakt verimine etkisi incelenmistir. THF, TBAH, DMSO, DMF ve EDA gibi çözücülerle sisirilen linyit örneklerinin ekstrakt verimlerinin diger çözücülerinkinden yüksek oldugu bulunmustur. Bu çözücülerin ortak özellikleri yapısında N gibi O gibi ortaklanmamıs elektron bulunduran atomlara sahip olmalarıdır. Ayrıca donör sayısı ? akseptör sayısı farkı büyük ve pozitif olan çözücülerin ekstrakt verimlerinin büyük olmasının linyitlerdeki çapraz bagların çözücü tarafından koparılmasıyla iliskili olabilecegi düsünülmüstür. Süperkritik ekstraksiyon veriminin soxhlet ekstraksiyonu veriminden önemli oranda büyük olmasına, basıncın etkisiyle çözücünün gözenekler içine daha kolay girmesi ve gözenek içerisinde kalma süresinin uzamasıyla çözücü-çözünen etkilesmesinin artmasının neden oldugu belirlenmistir. Anahtar Kelimeler : Linyit, çözücü ile sisirme, katalizör, kritik üstü ekst
Özet (Çeviri)
The effect of various factors on the swelling characteristics of some lignite samples were investigated. The lignites were of the origin of Edirne - Uzunköprü, Edirne ? Kesan, Çanakkale ? Yeniçırpılar and Bursa Mustafa Kemal Pasa. In the fırst part of the work, the extent of swellings upon the addition of 10 different solvents were measured in closed glass tubes. The solvent dependance of the percent swelling was correlated to a couple of solvent characteristics. In the second part samples of the original and solvent swollen lignites were extracted with THF in a Soxhlet extractor and the contents of extractables were determined. The same samples were also extracted with toluene under supercritical condition. The effect of temperature, pressure and the preswelling treatment on the supercritical extraction yield was investigated. Those samples preswollen with THF, TBAH, DMSO, DMF and EDA were found to give relatively higher percentages of extracts. All the pretreatment solvents have donor atoms of N and O with unshared electron pairs. Furthermore, it was tentatively suggested that the higher extract yield of those solvents with a relatively greater diference of `number of donors ? number of acceptors? is somewhat related to the break of crosslinking bonds in the structures of lignite. That the supercritical extraction yield is higher than soxhlet extract yield was explained on the bases of the fact that under high pressure, molecules of the solvent becomes more prone to difuse into fine pores and interact better with the ingradients of the lignite Key Words : Lignite, solvent-swelling, catalyst, supercritical extraction