Lorenz uzayında cebirsel metotlarla kinematik
Kinematics with algebraic methods in Lorentzian spaces
  1. Tez No: 213812
  2. Yazar: ZAFER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez be¸s bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölümde tezin önemi irdelenmi¸stir. ?Ikinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmi¸stir. Üçüncü bölümde, helisel vektör alanları ve bunların dual kuaterniyonlarla ili¸skisi ele alınmı¸stır. Dördüncü bölümde, Öklid uzayında helisel vektör alanları yardımıyla bir parametreli hareketlerin integral e?grilerinin cinsi belirlenmi¸stir. Son bölümde, Öklid uzayında yapılan i¸slemler Lorenz uzayına genelle¸stirilmi¸stir. Anahtar Kelimeler : Helisel vektör alanı, ?Integral e?grisi, Vida hareketi, 1-Parametreli hareket, Dual kuaterniyon, Öklid uzayı, Lorenz uzayı, Kinematik.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, is given the importance of thesis The second chapter, is devoted to the introduction. In the third chapter, the relationship between helicoidal vector fields and Dual quaternions is examined. In the fourth chapter, in Euclidean space, the classification of the integral curves of the one parameter motions are given by the help of the helicoidal vector fields. In the last chapter, the results which are required in Euclidean space are generalized into Lorentzian space. Key Words : Helicoidal vector field, Integral curve, Screw motion, 1-parameter motion, Dual quaternion, Euclidean space, Lorentzian space, Kinematics.