Grassman manifoldlarında metrik değerlendirmelerin geometrik formların kontrolündeki uygulamaları üzerine
On the application of controlling geometric forms of metric evaluations in Grassman manifolds
  1. Tez No: 213823
  2. Yazar: AHMET EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL SAĞEL, PROF.DR. İ. MAMMAD MUSTAFAYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez dört bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölümde tezin önemi ve ele alınan problemler gösterilmi¸stir. ?Ikinci bölümde, tezin konusu ile ilgili temel kavramlar ve bazı açıklamalar verilmi¸stir. Aynı zamanda, bu bölümde Grassman manifoldlarında metri?gin hesaplanmasının bir formülü ve de?gerlendirmesi de verilmi¸stir. Üçüncü bölümde, yüzeylerin optimal kontrolü problemi ele alınarak, bu problemin çözümünün yüzeyin diferensiyel denkleminin sınır-de?ger probleminin Green fonksiyonu ile ili¸skili oldu?gu gösterilmi¸stir. Son bölümde ise, yüzeylerde kontrol etkenlerinin optimal da?gılım problemi ele alınmı ¸stır. Burada esas sonuçlardan biri olarak kontrol etkenlerinin optimal da?gılımı probleminin bir yakla¸sık çözümmetodu verilmi¸stir. Örnek olarak da dikdörtgen levhada ve telde kontrol etkenlerinin optimal da?gılımı problemleri incelenmi¸stir. Anahtar Kelimeler : Kontrol edilen sistem, optimal kontrol, lineer operatörler, Grassman manifoldlarında metrik, yüzeylerin kontrolü problemi, levha, tel.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, importance of the thesis and handled problems are introduced. In the second chapter, basic concepts about subject of the thesis and some instuctions are given. At the same time, in this chapter, a formula and assessment for computation of metric in grassman manifolds are also given. In the third section, the optimal control problem of surfaces are given and then it is showed that the solution of this problem is related with green function for differential equation boundary value problem of surface. In the last section, optimal-distrubition problem of control effects on surfaces is given. Here, as a main result, an approximate solution method for optimal-distrubition problem of control effects is given. As an example, optimal-distrubition problems of control effects are investigated on rectangular panel and string. Key Words : Controlable system, optimal control, linear operators, metric in Grassman manifolds, control problem of surface, panel, string.