İstatistik bölümü öğrencilerini ve öğretim elemanlarını izleyen bir karar destek sistemi: Baykuş programı
A decision support system following the students and the instructors of statistics department: Baykuş program
- Tez No: 213912
- Danışmanlar: PROF.DR. NALAN CİNEMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Geçen yüzyılın sonlarına gelindiginde, geçmise kıyasla, dünyada her konuda büyük degisimler yasanmıstır. Bu degisimlerden birisi de veri kaynaklarındaki artıstır. Veri kaynaklarındaki artısa baglı olarak verilerdeki artıs beraberinde ?dogru ve gerçekçi verilerden yararlanarak problemlere sistematik bir yaklasım çerçevesinde çözüm getirme? zorunlulugunu dogurmustur. Bu baglamda, çok sayıdaki verinin gereksinimlere göre ayrılıp yararlı bilgiye ulasılması hemen herkes için sorun olmustur. Bu sorunun çözümü için önerilen sayısız yöntem vardır. Bu yöntemlerden birisi de karar alıcıların yarı yapılanmıs ve yapılanmamıs veri ve modellerden yararlanmalarına yardım ederek, onları görevlerinde destekleyen bilgisayar tabanlı etkilesimli bir sistem olan Karar Destek Sistemi'dir. Anahtar Kelimeler : Karar alma, Karar Destek, Karar Destek Sistemleri
Özet (Çeviri)
In compare with the past there are incredible changes almost in every aspect of the world especially in the number of data sources. The increase of data sources caused the increase in the quantity of data. As a result, ?solving problems in a systematic way by using correct and real data? became inevitable big problem. In this context, to obtain knowledge from the categorization of the data with respect to needs became common problem for everybody. Many methods are available to solve this common problem. One of these methods is known as Decision Support System which is computer based and interactive one. This system helps decision makers and support them at their tasks for benefit from semi structured and unstructured data and models. Key Words : Decision making, Decision Support, Decision Support Systems