Yönetişimin kentli memnuniyetine etkisi Gündem 21 çerçevesinde değerlendirme: Karadeniz Ereğli ve Nilüfer belediyeleri
The effect of the governance to the urban satisfaction evaluation with Agenda 21 Karadeniz Ereğli and Nilüfer municipalities
  1. Tez No: 213918
  2. Yazar: HATİCE BURÇİN HENDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ERYOLDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Kentsel planlama ve yönetim yaklaşımlarındaki değişim süreci, bilgi çağı toplumubireylerinin beklentilerinin farklılaşması ile bağlantılıdır. Maslow'un kişisel ihtiyaçpiramidinden yola çıkılarak oluşturulan kentsel gereksinim piramidinde degörülebileceği gibi kentliler, yaşadıkları mekâna dair karar ve uygulama süreçlerindedaha sorgulayıcı bir hal alma yolunda hızla ilerlemektedir. Hesap verebilirlik,saydamlık, katılımcılık, hizmetlerde etkinlik ve toplumsal uzlaşma olaraksayılabilecek kavramlar ?yönetişim? yaklaşımının ilkeleridir.Bu çalışma, yeni yönetim yaklaşımı olarak yönetişimin kentli memnuniyeti üzerindekietkilerini irdeleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Devlet, toplum, özel sektöretkileşiminin açıkça görülebileceği; ?ortaklaşa yönetim? sloganı ile de bilinen?yönetişim?in uygulaması olarak Gündem 21-Yerel Gündem 21 seçilmiştir. Örnekolarak belirlenen belediyeler Kdz.Ereğli ve Nilüfer'dir.Çalışmada; kentsel planlama ve yönetim yaklaşımındaki değişim, kentlimemnuniyeti, toplumsal uzlaşma, yerel yönetim, katılımcı demokrasi, yönetişim,sürdürülebilir gelişme, G?21 ve YG?21 gibi olguların kavramsal açıklamasıyapılmaktadır. Ayrıca, YG?21 uygulamasını benimseyen ve benimsemeyen ikibelediyede yaşayan halka yapılan anketin değerlendirilmeleri ile pekiştirilmektedir.Kentin kullanıcısı niteliğindeki halkın memnuniyetinin sağlanması, kent yönetimleriiçin başarı ölçütlerinden sayılmaktadır. Çünkü ancak memnun edilebilen kullanıcılarile yönetimde devamlılık sağlanabilecektir. Seçilen örneklerde yapılan anketçalışmaları ve mülakatların, kentlilerin hangi noktalara daha fazla önem verdiğini,hizmet beklentilerindeki eğilimlerini ve katılım olgusuna bakış açılarını yansıtabildiğidüşünülmektedir. Planlama eylem ve politikalarında toplumsal kurumların ve kentyönetim sistemlerinin önemi büyüktür. Bu açıdan çalışmanın, plancılar ve kentyöneticileri için rehber niteliği taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In process of change in the urban planning and governing approach is theconnected with the variation of the individuals? epectactions of the information age.Profiting from the individual necessity pyramid of Maslow, the citizens -as seen inthe urban necessity pyramid- have been rapidly improving in the decision takingand application process about the places they live in. ?Governance? concept whichmay be regarded as an improved stage of participating democracy is defined inmany different ways, in an explanation meaning, corresponding governance isplaced in administrative manner in communication, and therefore, is closely relatedwith development of civil society and self-management. Principles of successfulgovernance are account giving, transparency, effectiveness and activity,responsibility, future vision and role of law.The aim of this study, as a new administration approach, is to examine the affect ofthe governance over the citizen satisfaction. Agenda 21 and Local Agenda 21 arechosen as a governance application in which the interaction of state, public andprivate sector is clearly seen. The municipalities chosen as sample ones areKdz.Ereğli and Nilüfer.In this study, the conceptual explanations, such as the change in the governing andurban planning approaches, citizen satisfaction, community compromise, localadministration, participant democracy, governance, sustainability, Agenda 21 andLocal Agenda 21 are done. In addition, the application of Local Agenda 21 isconsolidated with the survey done with the people living in these two municipalitieswho ar efor and against.The provision of the pleasure of the city-dwellers is supposed to be criteria of thesuccess fort he city admisintration. From the point view, this study is considered tobe a guide fort he urban planners and the city administration authorities.