Kalehan – Ecdat Bahçesi ve Japon Parkı (konya) tema parklarının kullanıcı memnuniyeti açısından irdelenmesi
Investigation of Kalehan - Ecdat Garden and Japanese Park (Konya) theme park in terms of user satisfaction
  1. Tez No: 577467
  2. Yazar: MELİKE DAĞ ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tema parkları, insanların serbest zamanlarını değerlendirme esnasında eğlenmelerini sağlayan, bazen de kültürlerini tanımalarına yardımcı olan, kentin çevre kalitesini yükselten, eğitici özelliklere sahip, ülkelerin ekonomik kalkınmasında önemli girdileri bulunan alanlardır. İçerdiği kullanımlar, amacı ve özelliklerine göre macera - eğlence, bilim - kurgu, doğa, tarih - kültür konuları temel alan bir müze rolünde olan bu parklar konularını belirli bir tema çevresinde canlandırırlar. Bu çalışmada Konya'daki farklı temaları temsil eden Kalehan – Ecdat Bahçesi ve Japon Parkı araştırma alanı olarak belirlenmiştir. İki tema parkının kullanıcı tiplerini, kullanıcıların yoğunluklarını, memnuniyet ya da memnuniyetsizliklerini, beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek amacıyla araştırma yapılmıştır. Araştırmanın analiz metodunu; alan çalışması, kentsel tasarım analizi ve kullanıcı anketi yöntemi oluşturmaktadır. Kentsel tasarım kapsamında incelenen Kalehan – Ecdat Bahçesi ve Japon Parkı için yakın çevre, erişebilirlik, sirkülasyon, doku, fonksiyon, odak noktaları ve işaret öğeleri analizleri yapılmıştır. Kullanıcı anketi yönteminde ise Konya kenti tema parklarının kullanıcılara göre açık alan gereksinimlerinin karşılanmasına ne derece yardımcı olduğunun belirlenmesi ile kullanıcıların tema parklarından beklentilerine, parkların sürdürülebilirliğini ve yönetiminin sağlanabilmesine yönelik 384 kişilik kullanıcı memnuniyeti anketi düzenlenmiştir. Bu tema parkların kullanıcı sayılarına göre oransal tabakalı örnekleme metoduyla parklara uygulanacak anket sayıları belirlenmiştir. Araştırmanın sentez kısmında anket sonuçlarına uygulanan Ki-Kare Testi ve Korelasyon analizlerin parametre başlıkları ile kentsel tasarım analizleri ilişkilendirilmiş ve değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Kalehan – Ecdat Bahçesi ve Japon Parkı, ziyaretçilerine sundukları imkânlarla, dünyadaki tema parkı algısıdan ve kullanım sonrası ziyaretçi deneyimi kriterlerinden farklı olduğu saptanmıştır. Kalehan – Ecdat Bahçesi ve Japon Parkı tema parkı kriterlerini tam anlamıyla yansıtmasa da kullanıcıların çoğunluğu bu iki park için memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre bu parkların sürdürebilirliği için temizlik-bakım çalışmalarının yapılması, etkinlik-aktivitelerin her zaman sağlanması ile ziyaret sürelerinin uzatılması önerileri getirilmiş, planlama ve yönetim stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theme parks are areas that enable people to enjoy their leisure time, sometimes help them to get to know their culture, improve the environmental quality of the city, have educational features, and have important inputs for the economic development of countries. These parks play the role of a museum based on adventure - entertainment, science - fiction, nature, history - culture according to their uses, purpose and characteristics. In this study, Kalehan - Ecdat Garden and Japanese Park representing different themes in Konya have been identified as research areas. The research was conducted to determine the user types of the two theme parks, their intensity, satisfaction or dissatisfaction, their expectations and needs. The analysis method of the research; field study, urban design analysis and user survey method. For the Kalehan - Ecdat Garden and the Japanese Park, which were examined within the scope of urban design, close environment, accessibility, circulation, texture, function, focal points and sign elements were analyzed. In the user survey method, 384 people satisfaction survey was conducted to determine the extent to which the theme parks of Konya city help meet the open space requirements according to the users, to the expectations of the users from the theme parks, to ensure the sustainability and management of the parks. According to the number of users of these theme parks, the number of surveys to be applied to the parks by proportional stratified sampling method was determined. In the synthesis part of the research, parameter headings of Chi-Square Test and Correlation analyzes applied to the survey results and urban design analyzes were correlated and evaluated. As a result of the analysis, it was found that Kalehan - Ecdat Garden and Japanese Park are different from the perception of theme park in the world and the experience of visitors after use. Although the Kalehan - Ecdat Garden and the Japanese Park theme park did not fully reflect the criteria, it was concluded that the majority of users were satisfied with these two parks. According to the results of the evaluation, suggestions were made for the sustainability of these parks, cleaning-maintenance works, providing activity-activities at all times and extending the duration of the visits, and planning and management strategies were developed.