Mimari tasarım eğitimine bütüncül/metaforik bir yaklaşım
Holistic/metaphoric approach to architectural education
  1. Tez No: 213919
  2. Yazar: TOLGA SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATİH GORBON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tez, mimari bütüne, mimari tasarım olgusuna ve bu bağlamda mimari tasarım eğitimine bütüncül bir yaklasım gelistirme amacındadır. Bu amaç doğrultusunda, konuyu, olumlamacı tutumları ve indirgemeci tavırları asan yorumsal/hermenötiksel bir boyuta tasır. Bunu yaparken, metaforu, bütüncül bir yaklasım stratejisi olarak görür. Bölüm 1'de; bütüncül yaklasım, mimari tasarım ve eğitimine bütüncül yaklasımın karakteristiği açıklanmaktadır. Bölüm 2'de; bütünün kapsamı sorununa değinilmektedir. Özne-nesne etkilesiminin bütün üzerindeki ontik etkisi ele alınmaktadır. Bütün içindeki farklılasmalar, katmanlasmalar betimlenmektedir. Bütüne bilinçli bir dısarıdan bakısta, evrene bakıs açılarının yarattığı farklı bütün kavramlarının tanımları yapılarak, bütüncül yaklasımın kapsamı ortaya konmaktadır. Bu kapsamda, olgular karsısında, öznelliğin yarattığı kültürel, düsünsel ve bilimsel kavramların, süreçlerin ve durumların, evrenin kesfedilmesiyle olusan bilgi üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. Bu etkilerin, dil ve mimari bütün ile olan iliskisi kurulmaktadır. Antik Yunan'dan baslayarak, Batı düsüncesinin karakteristiği ve evrene bakısındaki değisim ve dönüsümün, mimarlığa, mimari tasarım düsüncesine ve mimari tasarım eğitimine etkisi değerlendirilmektedir. Kültürel, bilimsel ve düsünsel bütüne bakıs açılarına göre indirgemeci yaklasımlar ile bunların mimari tasarıma yansımaları saptanmaktadır. Mimari tasarımın indirgenme süreci değerlendirilirken, hermenötiğin bütüncüllüğü ortaya konmakta; mimari tasarım eğitimine yönelik perspektifler yaratılmaktadır. Bu perspektiflerde yorumun sınırları, kurgusallığı, dille iliskisi, deneyimin bütüncül olanı anlamadaki fenomenolojisi ve yorumun mimari tasarım üzerindeki etkileri vurgulanmaktadır. ?ndirgemeci mimari tasarım yaklasımlarının biçimsel ve yapısal özellikleri betimlenmektedir. Bölüm 3'de; bütüncül olana yönelinmekte, mimari tasarım eğitimindeki paradigmatik olusumların, eğitimde, öğretme/öğrenme ile iliskisi kurulmaktadır. Bütüncül yaklasımda, öğrenme, metafor ve diyalog iliskisinin deneyimsel, metaforik olusumunun hermenötikselliğine bağlı olarak, öğrenme/öğretme iliskisindeki anlama olgusunun, tarihsellik içindeki çözümlenmesinin ve fenomenolojisinin kavramsal çerçevesi olusturulmaktadır. Mimari tasarım eğitiminde, öğreten-öğrenen iliskisindeki diyaloglarda, bütünün tasarlanmasında ve anlasılmasında, metaforun bütünü olusturmadaki/bütünlestirmedeki potansiyeli ortaya konmaktadır. Metafordaki disiplinlerarası ve bütünlerarası iliskilendirici potansiyel; bütünü ve bütüncül olanı anlamlandırma ve açıklamaya dönük, hermenötiksel, fenomenolojik, psikolojik, dilbilimsel ve yapısal temeller, mimari tasarım eğitiminin diyalog ortamında ele alınmaktadır. Mimarlık tarihinde, metaforun sanatsal yaratıcılığının paradigmatikliği tanımlanmaktadır. Bölüm 4'de; önceki bölümlerde yer alan, bütüne ve bütüncül olana yönelik gerçekler, ontolojik-estetik, epistemolojik-evrensel, mantıksal-dilsel, yapısal-biçimsel, deneyimsel-tarihsel birlik olusturucu bakıs açılarına göre özetlenmektedir. Bu gerçeklerin ısığında, mimari tasarım eğitiminde, metaforun, sonlu ile sonsuz yorumunun paradigmatik salınımına yönelik bütüncül bir çerçeve betimlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to improve holistic approach to architectural design phenomenon and in this context, to architectural whole and architectural design education. On this aim, the thesis carries the subject to interpretical / hermeneutical dimension, going beyond positive and reductionist attitudes. Doing so, it perceives metaphor as an holistic approach strategy. In part 1; holistic approach and the characteristics of holistic approach to architectural design and education is explained. In part 2; ?whole? extention problem is mentioned. Ontic influence of subject-object interaction on the ?whole? is considered. Differentiations and strafications in the ?whole? is described. Perceiving ?whole?, conciously, from out side; the extention of holistic approach is brought up according to different whole concepts, created by view points to cosmos. On this extention, in the relation with phenomenon, the effects of cultural, intellectual and scientifical concepts, processes and states; which are created by subjectivity; on the knowledge by the exploration of cosmos is considered. The relations of these effects with language and architectural whole, are established. Beginning from Archaic Greek, the effect of characteristics of Western thinking and the change and transformation on the perception of cosmos, to architecture, architectural design thinking and architectural design education is evaluated. Reductionist approaches, according to the view points to cultural, scientifical and intellectual whole and their reflections to architectural design is determined. As the reduction process of architectural design is determined, the holisticity of hermeneutics is brought up; the perspectives to the architectural education is created. On these perspectives, the limits of interpretation, its constructivity, its relation with the language, the phenomenology of experience on understanding the holistic being and interpretation effects on architectural design are emphasized. Formal and structural properties of reductionist architectural design approaches are described. In part 3; gone towards to holistic being, the relations of teaching/learning in the education with the paradigmatic formations in the architectural design education is established. In the holistic approach, the conceptual frame of analysing in historicity and phenomenology is constituded according to being hermeneutical of experiential, metaphoric formation of learning, metaphor and dialog relationship. In the architectural design education, in teacher/learner dialogs, designing and understanding the whole, the potential of metaphor on establishing/integralizing the ?whole? is brought up. The interdiciplinarity and interwholeness potential, establishing relations of metaphor, hermeneutical, phenomenological, psychological, linguistics and structural foundations, which go towards to explanation and understanding of whole and holistic being, are considered in the dialogs of architectural design education. In the history of architecture, the paradigmatical of artistic creativity of metaphor is defined. In part 4; the realities directed towards to whole and holistic being, which are placed in the previous parts, are summarized according to unitified view points; such as; ontologic-esthetic, ephistemologic-universal, logical-linguistic, structural-formal, experiential-historical. In light of these realities; in the architectural design education, a holistic frame directed towards to finite-infinite interpretation of metaphor is described.