Mimarlıkta yersizleşme ve yerin -yeniden- üretimi
Deterritorialization and reproduction of place in architecture
  1. Tez No: 213921
  2. Yazar: RIFAT GÖKHAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GORBON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Mimarlıkta yersizlesme, mimari ürününün, herhangi bir coğrafi bölgeye, kültürel yapıya, düsünsel dizgeye ya da zamana ait olamaması; burada ya da orada, bu zamanda ya da o zamanda üretiminin fark etmemesi; kendine bir yer-yurt edinememesi ve tekil bir öge olmanın ötesine geçemeyisi olgusudur. Baska bir deyisle mimari tasarımı yönlendiren veriler bütünü olarak yerleri yer yapan niteliklerin giderek ortadan kalkması, çevrenin iletisimsel gücünün azalması, mimarlık kuramında ise söylemlerin anlatımsal bütünlüğünün kalmayısı, kavramların ait olduğu düsünce yurtluklarından kopması sürecidir. Özetle yersizlesme, fiziksel çevreden kültürel değerler bütünlüğüne, tarihsel dönemsellikten kuramsal dizgeye çesitli boyutlarda ya da kavrayıslar altında görülen bir bağlamsızlasma sorunudur. Tez öncelikle böyle bir olgunun varlığını, mimarlık disiplini açısından bir sorun olarak görülüp görülemeyeceğini sorgulamakta, kaynaklarını, sınırlarını ve etkilerini arastırmaktadır. Elde edilen veriler doğrultusunda mimarlık disiplini açısından ?yersizlesme? için yeni bir kavramsallastırma hedeflenmistir. Bu çerçeve içerisinde konu ?Yer?, ?Yersizlesme? ve ?Yerin ? Yeniden- Üretimi? olmak üzere üç ana bölüm halinde ele alınmıstır. Yersizlesme sorununun tespitinde bir ön çalısma niteliği tasıyan birinci bölümde, ?zaman?, ?mekân? ve ?yer? kavrayıslarının bilgi kuramı açısından genel bir değerlendirmesi yapılarak 1960'lardan bu yana mimarlık disiplini için gelistirilen yer kuramları karsıt görüsleri de vurgulayanarak çözümlenmeye çalısılmıstır. Bu kuramlarla bağlantılı bir biçimde ele alınan yersizlesme olgusu, tezin ana ilgi alanını belirleyen ikinci bölümde incelenmistir. Giris kısmında tanımlanan hipotezlerin de sorgulandığı bu bölümde yersizlesme sorunu, hem mimarlık kuramını doğrudan ilgilendiren kavramsal boyutlarıyla hem de mimarlık uygulamasını ilgilendiren fiziksel çevrede görülen boyutlarıyla tarihsel perspektif içerisinde çözümlenmeye çalısılmıstır. ?Yerin ?Yeniden- Üretimi? baslığı altında verilen üçüncü bölüm, Yersizlesme bölümünde elde edilen kavramsallastırma doğrultusunda gelistirilmeye çalısılmıs, sorgulanan hipotezler sınanarak mimarlık etkinliğinin ele alınan sorun karsısında pozisyonu tartısılmıstır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Mimarlık, Yer, Yersizlesme, Küresellesme, Tasarım
Özet (Çeviri)
In architecture, ?deterritorialization? refers to the notion that an architectural product does not belong to any geographical region, cultural structure, or intellectual system, nor to any moment in time; it makes no difference whether it is constructed here or there, at this time or at that time. It concerns not finding itself a place/territory and not becoming something more than a singular element. In other words, it is the disappearance of the qualifications of the data which direct an architectural work and which make the place itself, a decrease in the communicational power of the environment and, in architectural theory, it is the disappearance of the integrity of the separation of concept and the thought. In brief, deterritorialization is a matter of breaking away from the observable context, away from the physical environment and cultural values, away from historical periodicity and a theoretical system. This thesis starts by examining the existence of this concept (placelessness /deterritorialization), and whether it might be an architectural problem or not, by researching the origins, the boundaries and the effects of the concept with the aim of re-conceptualizing the term ?deterritorialization? in respect of the architectural discipline. Within this framework, the subject is examined in three principal chapters: ?Place/Territory?, ?Placelessness, Deterritorialization?, and ?Reproduction of Place/ Re-territorialization?. In the first chapter, which provides a preliminary determination of the deterritorialization problem, understandings of ?time?, ?space? and ?place? are evaluated in terms of epistemology, and the reciprocal theories about place which have been developed since the 1960s are analyzed. In the second chapter, which sets out the main concept of the thesis, the notion of placelessness/deterritorialization is studied within the context of theories about place .The hypotheses which are defined in the Introduction are also examined in this chapter. The problem of deterritorialization is analyzed from an historical perspective, both as a concept which directly concerns architectural theory and as a physical fact which concerns architectural practice. In the third chapter, ?Reproduction of Place/ Reterritorialization?, there is a development towards the reconceptualization of deterritorialization. In this chapter, the questioned hypotheses are also examined in terms of the position of architectural practice against the researched problem. KEY WORDS Architecture, Territory/Place, Deterritorialization/Placelessness, Globalization, Design