1950'ler ve 1960'lar modern batı toplumunda kurgulanmış gelecek zaman vizyonunun konut tasarımına yansımaları
Impressions of the future vision edited by 1950?s 1960?s modern western society upon residential design
- Tez No: 213922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Toplumların yenilikleri içselleştirmekte gösterdiği direniş eğilimine rağmen 1950'ler ve 1960'lar döneminde Modern Batı toplumu gelecek zaman kurgusunu benimsemiş, gelecek zaman teması yalnız sanat ve tasarım gibi yaratıcı kültürel alanlara değil dönemin politik, ekonomik ve sosyal oluşumlarına da ilham vermiştir.Yapılmış olan araştırmanın amacı, 1950'ler ve 1960'lar döneminde Modern Batı'da kurgulanmış ?Gelecek Vizyonu?nu yansıtmak ve bu kurgu dahilinde tasarlanmış ve gerçekleştirilimiş ?Geleceğin Konutu? projelerini değerlendirerek konut tasarımına getirilen yeni yaklaşımları incelemektir.1950'ler ve 1960'lar döneminde Modern Batı toplumu, kökleri erken 20. yüzyıla uzanan ve etkileri günümüze kadar yansıyan, politik, bilimsel ve teknolojik gelişmelere, sosyokültürel değişimlere, sanat ve tasarım alanlarında yeni yaklaşımlara sahne olmuştur. Bu yenilikler, 1950'ler ve 1960'lar dönemi gelecek vizyonunun şekillenmesinde etkili unsurlardır.Kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilerek esneklik gösteren iç mekan organizasyonu bir taraftan geleceğin özgür ve doğaçlama yaşam kurgusunu yansıtmış, diğer yandan yaşama alanını kişiselleştirme ihtiyacına karşılık gelmiştir. Araştırma sonucunda, kullanıcı ihtiyaçları ve beklentileri gözetilerek tasarlanmış Geleceğin Konutu projelerinin gelecek kurgusundan bağımsız olarak günümüze kadar ulaştığı ancak yaygınlaşmadığı görülmüş, diğer yandan yaşama alanlarının kişiselleştirilmesinin mümkün olmadığı standartlaştırılmış Geleceğin Konutu projelerinin beklenen talebi görmediği ve seri üretimden kaldırıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contrast with this tendency of rejection, during 1950s and 1960s vision of the future was celebrated and became an inspiration in Modern Western Society not only for creative fields of art, design and culture but also for political, economic and social issues.The aim of this research is to reflect the ?Future Vision? which was created during 1950s and 1960s Modern Western Society and observe the new approaches of residential design by evaluating the ?Future House? projects which were designed and constructed in that period.Throughout the period between 1950s and 1960s Modern Western society has been the setting for innovations, which are enrooted by early 20th century, in fields of politics, scientific and technological developments, socio-cultural changes and new approaches on art and design which have still influences on present time. These innovations have become the dynamics of the future vision of 1950s and 1960s.Flexibility and adaptability of interior organizations respect to users? needs reflects the free and spontaneous way of living in future and the satisfaction of the need for self-identification in a house. The final inferences of the research is that the Future Houses, which are projected through the needs of householders could survived regardless to the realization of future vision, while the mass produced Future House projects which ignored the need of personalization of living environments extinguished in short period.