Bebek mamalarında mevcut lisin ve laktuloz değerlerinin belirlenmesi
Determination of available lysine and lactulose values in infant formulas
- Tez No: 213948
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SİBEL AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, 14 ticari başlangıç mama örneğinde mevcut lisin miktarları OPA yöntemi ile spektrofotometrik olarak tespit edilmiştir. Örneklerimizde mevcut lisin miktarları 47,85±2,07 ile 121,01±3,72 mg/g arasında bulunmuştur.Ticari bebek mamalarındaki laktuloz miktarları, mevcut karbonhidratlar, trimetilsyl türevlerine dönüştürüldükten sonra gaz kromatografisinde tespit edilmiştir. Laktuloz miktarları 20,29±3,04 ile 112,58±1,62 mg/100g arasında bulunmuştur.ANAHTAR KEL?MELER: Bebek maması, mevcut lisin, laktuloz
Özet (Çeviri)
In this study, available lysine contents were determined in fourteen commercial adapted infant formulas using OPA method and spectrophotometric assay. The mean available lysine content of the formulas were found between 47,85±2,07 and 121,01±3,72 mg/g protein.Lactulose contents in commercial infant formulas were determined in gas chromatography after carbonhydrates were converted to trimethyl sylated derivates. The contents of lactulose were obtained between 20,29±3,04 and 112,58±1,62mg/100g.KEY WORDS: Infant formulas, available lysine, lactulose