Passeriformes takımına ait bazı türlerin karyolojik analizleri
Karyological analyses of some species of passeriformes order
- Tez No: 214028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de ilk kez Passeriformes takımına ait Turdus merula (Turdidae) ve Passer domesticus (Passeridae)'un kemik iliği kültürü tekniği kullanılarak karyolojik analizi yapılmıştır. Türler Sakarya Üniversitesi Piknik Alanı'na kurulan ağlarla yakalanmıştır. Turdus merula'nın diploid kromozom sayısı 2n=80'dir. 1. ve 2. çift makrokromozom submetasentrik, 3. ve 4. çift metasentrik, 5., 6., 7., 8., 9. çiftler telosentrik olarak belirlenmiştir. Z kromozomu metasentrik ve W kromozomu telosentrik olarak bulunmuştur. Passer domesticus'a ait diploid kromozom sayısı 2n=76 olarak bulunmuş ve 8 çift makrokromozom tespit edilmiştir. Bunlardan 1., 2., 6., 7. kromozom çiftleri submetasentrik, 3., 4., 5., 8. çiftler metasentrik, 9. ve 10. çiftler ise telosentrik olarak belirlenmiştir. Z kromozomu metasentrik ve W kromozomu telosentrik olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Turdus merula (Turdidae) and Passer domesticus (Passeridae) from Passeriformes order were investigated karyologically by using the in vivo bone marrow culture technique, firstly in Turkey. Species were caught by nets that set up in picnic site of Sakarya University. Diploid chromosome number of Turdus merula was 2n=80. It was determined 1. and 2. macrochromosome pairs were submetacentric, 3. and 4. pairs metacentric , while that of 5., 6., 7., 8., 9. chromosomes of Turdus merula were telocentric. W chromosome was telocentric, while that of Z chromosome was metacentric. It was found that diploid chromosome number of Passer domesticus was 2n=76 and determined 8 macrochromosome pairs. It was determined that 1., 2., 6., 7. chromosomes pairs submetacentric, 3., 4., 5., 8. pairs were metacentric, 9. and 10. pairs were telocentric. Z chromosome was metacentric and W chromosome was telocentric.