Bazı euler dizi uzaylarının topolojik ve geometrik özellikleri
Topological and geometric properties of some euler sequence spaces
  1. Tez No: 214043
  2. Yazar: EMRAH EVREN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
?Bazı Euler dizi uzaylarının topolojik ve geometrik özellikleri? isimli bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. İlk beş bölüm bu konu ile ilgili yapılan çalışmaların bir kısmının derlemesinden oluşmaktadır. Altıncı bölüm ise tezin orijinal kısmıdır.Birinci bölümde, sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verildi.İkinci bölümde, e_0^r ve e_c^r Euler dizi uzayları tanıtıldı ve bu uzayların bazı topolojik özellikleri verildi.Üçüncü bölümde, bazı Euler fark dizi uzayları tanıtıldı ve bu uzayların bazı topolojik özellikleri verildi.Dördüncü bölümde, m. mertebeden bazı Euler fark dizi uzayları tanıtıldı ve bu uzayların bazı topolojik özellikleri verildi.Beşinci bölümde, e_p^r ve e_?^r dizi uzayları tanıtıldı ve bu uzayların bazı topolojik ve geometrik özellikleri verildi.Altıncı bölümde ise e_p^r Euler dizi uzayının genelleştirilmiş hali olan e^r (p) Euler dizi uzayı tanımlandı ve bu uzayın bazı topolojik ve geometrik özellikleri diğer bölümlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda çalışıldı.Son bölümde ise, elde edilen bazı genel sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which is entitled ?Topological and Geometric Properties of Some Euler Sequence Spaces? contains seven chapters. The first five chapters are composed of a compilation of some studies on this subject. The sixth chapter contains original results which related to some topological and geometric properties of e^r (p) sequence space.In the first chapter, some basic definitions and theorems which are used in the following chapters, are given.In the second chapter, The Euler sequence spaces e_0^r and e_c^r are introduced and some topological properties of these spaces are examined.In the third and fourth chapters, some Euler difference sequence spaces and Euler spaces of difference sequences of order m are introduced and some topological properties of these spaces are examined, respectively.In the fifth chapter, The Euler sequence spaces e_p^r and e_?^r are introduced and some topological and geometric properties of these spaces are examined.In the sixth, we introduce the generalized Euler sequence space e^r (p) and examine some topological and geometric properties of this space.The last chapter gives some general results which are obtained.