Farklı verim eğrisi modelleriyle piyasa riski hesaplanması ve Türk Bankacılık Sistemi üzerine uygulanması
The calculation of market capital requirement with different yield curve models and application on Turkish Banking System
  1. Tez No: 214062
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Degisen ve karmasıklasan piyasa kosullarında gelecege yönelik tahminlerin dogruyapılarak yatırımların dogru yönlendirilmesi için her geçen gün farklı yöntemlerçıkmaktadır. Bu yöntemler piyasaların kosullarına göre de farklılık arz etmektir. Dogruyöntemin dogru piyasada kullanılması sonuçların güvenilirligi açısından çok önemlidir.Piyasaların önemli bir göstergesi olan verim egrilerini dogru tahmin edebilmek dogrukararlar alınabilmesi için önem tasımaktadır.Türkiye piyasaları için dogru verim egrisi yönteminin ne oldugunun arastırıldıgı butezde üç ana bölüm yer almaktadır. Risk çesitleri ve risk yönetiminin anlatıldıgı ilkbölümü, verim egrisi hesaplama yöntemlerinin irdelendigi ikinci bölüm izlemektedir.Son bölüm uygulamaya ayrılmıstır. Uygulamada bes farklı yöntem kullanılmıs ve çıkansonuçlar karsılastırılmıstır.Bu çalısmalar neticesinde, Türkiye TL bono piyasasını en iyi tahmin edebilen yönteminSvensson yöntemi oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Different methods are being developed day to day to estimate the future correctly andto make profit on an investment under market conditions that change and complicate.These methods may differ according to the market conditions. It?s very important to usethe correct method at the correct market condition to rely on the results. It?s veryimportant to estimate fairly the yield curve which is a very good indicator aboutmarkets to make true decisions.There are three main sections in this thesis that studied which yield curve method isappropriate for Turkish market. The risk management and category of risks areexplained in the first section and the yield curve calculation methods are in the secondone. The last section is reserved for the application. Five different methods are used inthe application and the results are compared.In conclusion, the results of the study shows that the best method is Svensson toestimate the Turkish TL-Bond market.