Enflasyon ve büyüme etkileşimi
The interaction between inflation and growth
- Tez No: 214066
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, enflasyon ve büyüme arasındaki ilişki araştırılmış ve Türkiye'de enflasyon ve büyüme etkileşimini test etmeye yönelik ampirik bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada, ekonomi ve büyüme konusunda arşiv taraması yapılmış, ve son bölümde de E-views istatistik programı kullanılarak enflasyon ve büyüme arasındaki istatistiki ilişki tespit edilmiştir. Enflasyon ve büyüme, bir ülkenin ekonomik yapısı hakkında bilgi veren en önemli makro ekonomik göstergelerdendir ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için bu tip araştırmalar ekonominin gelişimi açısından çok önemlidir. Dünyaya bakıldığında bu tip araştırmaların, literatürde çok örneği olmasına rağmen, ne yazık ki Türkiye odaklı araştırmalar oldukça az sayıdadır. Dolayısıyla, bu çalışmanın, bu konudaki eksiğin giderilmesinde kısmen de olsa etkisi olacağına inanmaktayım.
Özet (Çeviri)
In this study, inflation and growth is investigated and an empirical study is conducted to test the interaction between these two variables in Turkey. In the study, an archival research about economics and growth is conducted; and in the last chapter, the statistical relationship between the inflation and growth is examined by utilizing the E-views statistic program. Inflation and growth are among the fundamental macro economic indicators revealing the economical structure of the country, and these studies are vital for the progress of economy in developing countries like Turkey. In the world, even though there have been numerous examples of these kinds of studies in the literature, unfortunately there have not been many focused on Turkey. Consequently, I believe this study will facilitate to bridge this gap.