Banka kredileri ile ekonomik büyüme, cari açık, doğrudan yabancı yatırımlar ve enflasyon arasındaki ilişki: Türkiye uygulaması
The relationship between bank loans and economic growth, current deficit, foreign direct investments and inflation: Turkey implementation
- Tez No: 731659
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Finansal sistemler, ekonomik büyüme için vazgeçilmez bir unsurdur. Bunun en temel sebebi söz konusu sistemler sermaye birikimin oluşmasına ve toplanan sermayenin uygun yatırımlara aktarılmasına katkı sağlamaktadır. Finansal piyasaların reel piyasalar ile arasında kurulan etkileşimi banka kredileri sağlamaktadır. Banka kredilerinde gerçekleşen gelişmeler, ekonomik kalkınma sürecinde firmaların ve bireylerin ihtiyacı olan finansman kaynağın bulunmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektöründe dönüm noktalarından biri olan 2001-2002 ekonomik krizi sonrası dönem olan 2003 Ç1-2020 Ç4 arası dönem için yapılan analizlerde; kısa dönemde kredi hacimleri ile cari açık ve kredi hacimleri ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi, TÜFE'den kredi hacimlerine doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiş; yurtiçi toplam kredi hacmi, doğrudan yabancı yatırımlar, TÜFE, GSYİH ve cari açık arasında uzun dönemde bir eşbütünleşme ilişkisinin var olduğu ve cari açık ile GSYİH'nın yurtiçi toplam kredi hacmi üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial systems are an indispensable element for economic growth. The main reason for this is that these systems contribute to the formation of capital accumulation and the transfer of the collected capital to appropriate investments. The interaction between financial markets and real markets takes place through bank loans. The development in bank loans contributes to the economic development process by playing an important role in providing the financing source needed by individuals and companies in the economic development process. In the analyzes made for the period between 2003Q1-2020Q4, In the short run, a bidirectional causality relationship between loan volumes and current account deficit and loan volumes and economic growth, and a one-way causality relationship from CPI to loan volumes were determined; which is the period after 2001-2002 economic crisis (That is one of the turning points in the Turkish economy and banking sector) it is seen that there is a long-term cointegration relationship between total domestic credit volume, foreign direct investments, CPI, GDP and current account deficit. It has been determined that the deficit and GDP have a positive and significant effect on the total domestic credit volume.