Türkiye'de üniversitelerde internetin akademik amaçlı kullanımı
Academic use of the internet in Turkish universities
  1. Tez No: 72355
  2. Yazar: ELİF AYTEK KAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SACİT ARSLANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Günümüzün en popüler ve potansiyel güce sahip araştırma ve eğitim araçlarından birisi Internet'tir. Bu çalışma, Internet'in Türkiye'deki üniversitelerde akademik amaçlı kullanımını incelemektedir. Tezin teorik kısmı aşağıdaki alanları içermektedir : Araştırmanın ilk bölümü; Internet'in yönetsel yapısı, mimarisi, adresleme sistemi, hizmetleri ( uygulamaları ) ve Geçityolları aracılığı ile Internet'e bağlanması konularını da kapsayan Internet'in tarihçesi kısmından oluşmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümü; TEN34, NG1, Intemet2 vb. gibi Internet'in geleceğine yönelik projeleri içermektedir. Araştırmanın diğer bölümleri ise; Üniversiteler ve Internet arasındaki ilişki, Internet'in kütüphanelerde kullanımı ve Türkiye'de Internet başlıkları altında detayları ile incelenmiştir. Bu araştırmanın amaçları; 1) Türkiye'deki akademisyenlerin akademik araştırma ve iletişim aktivitelerinde Internet'i hali hazırda nasıl kullanmakta olduklarını ortaya çıkarmak ve nasıl kullanmalarını gerektiğini irdelemek, 2) akademisyenlerin araştırma, bilgi arama ve iletişim vb. tutumları üzerinde Internet'in etkilerini araştırmak, 3) akademisyenlerin Internet'i etkin bir şekilde kullanıp kullanamadıklarını belirlemektir. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için, güncel basılı literatür incelemelerinin yanında, akademisyenlerin Internet'i kullanımile sunulan yeni uygulamalar, akademisyenlerin eğitim ve araştırma faaliyetlerini etkilediği gibi araştırmaların niteliğini de yükseltmiştir. Araştırma sonucu; akademisyenlerin Internet'in sunduğu olanak ve hizmetleri vb. daha iyi anlamalarına yönelik, yaygın bir erişim, hızlı bir bağlantı, eğitim imkanlarının sağlanması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Araştırma ile ilgili sonuç ve öneriler, ilgili bölümde ayrıntıları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
To fulfil the objectives of this study the survey method has been used. For the theoretical part a current literature review was made and for the case study data were collected via a questionaire. In addition, networked information resources were also reviewed and used. Four of the major Turkish universities in Ankara; ODTÜ, Hacettepe University, Ankara University and Gazi University, were selected as sample ( research area) for the questionaire. The Questionaire was applied to the 200 academicians in these universities. These 200 academics from selected universities represent the total population due to PPS (Probability Proposition to Size ) sample method. Findings of the study suggest that academicians use the Internet extensively as a way of approaching to the research process. The Internet helps academics to keep up-to-date with recent developments in their areas of interest. It provides wider and more frequent communication with colleagues and collaborators which has also led them to new directions in research. Academicians' research activities have also been influenced by access to online information systems and databases accessible via the Internet. Increased access to resources, new applications of the Internet such as Distance Education, electronic access to library resources and services, influenced the quality of their research as well as their educational activities.