Turizmde kriz yönetimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kriz yönetiminin ülke turizminin gelişimine etkileri
Crisis management in tourism and the effects of the crisis management in developing process of Turkish Republic of Northern Cyprus tourism industry
- Tez No: 214161
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Ekonomik gelişme ve çevresel zarar dünyamızda yaşanan ikilemlerdenbiridir. Bu ikilem, varlığını ağırlıklı olarak doğal kaynaklara bağlamış turizmendüstrisi için de çözümlenmesi gereken bir sorun halini alabilmektedir. Turizmsektörü gibi, en küçük bir olumsuzluktan etkilenebilecek bir sektörde kriz yönetimiuygulaması gereklilik arz etmektedir. Özellikle güvenlik unsuru, kolaylıklainsanların ziyaret etmeyi düşündükleri destinasyonu değiştirmelerine nedenolabilmektedir. Turizm, kapitalizmin sembollerindendir. Turistler genellikle refahseviyesi yüksek ülkelerden gelmektedir. Eğer kriz yönetimi çabaları etkili ve başarılıbir şekilde uygulanabilirse, rekabet ortamında bir avantaj halinde dönüştürülebilir vekullanılabilir. Bu nedenle, turizm sektöründe söz sahibi insanlar ve hükümetler krizyönetimi konusunda formasyon sağlamalı ve oluşan krizleri düzenleyebilmelidir.Böylelikle, krizin turizm sektörü üzerinde olan yıkıcı etkisi ve olumsuz imajyaratması engellenebilir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yaşanan kriz ortamlarınınsürekli varlığına rağmen, ülke ekonomisi turizm sektörüne ve bu sektörden eldeedilecek gelire bağımlı bir konumdadır. Yapılan anket çalışmasının ve SWOTanalizinin sonucu, turizm sektöründe kriz yönetiminin gerekliliğini ortaya koyarniteliktedir.
Özet (Çeviri)
Economical growth and enviromental damage is one of the dilemma in theworld. This dilemma could be a problem to solve for a industry like tourism which ismainly based on natural resources. Application of crisis management is essential inan industry like tourism where a small negative event could effect the whole.Especially security reason, could be a reason to change people?s choice, thedestination already had been decided before. Tourism is one of the symbols ofcapitalizm and tourists are mostly from the economically developed countries. Ifcrisis management efforts are carried out effectively and successfully, they can beused to create a competitive adventage. Therefore, governments and responsiblepeople for the tourism industy in destinations harrased with tourism have toformulate crisis management and organize crisis terms, whose responisbilities will beprimarly the intignition of the efforts of negative image creation. The SWOT analysisand survey results are pointing out the neccessary application of crisis managementin tourism industry.