Politik krizlerin Kuzey Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye seyahat eden turistler üzerindeki etkisine yönelik bir çalışma (2011-2018 )
A case study on political crisis in North European countries and its effects on tourists traveling to Nurkey (2011-2018)
- Tez No: 731132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SENCER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Turizm bir ülkenin ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Turizm kelime anlamı olarak; bir kişinin asıl yaşadığı yerden başka bir yere eğlenmek, gezmek, tatil yapmak, sağlık, ziyaret, iş toplantısı vb. amaçlarla asıl yaşadığı yere geri dönmek koşulu ile gitmesi durumudur. Bir kişinin yukarıda ki sebeplerden hangisi ile olursa olsun kendi yaşadığı yerden başka bir yere geçici olarak gitmesinde etken olan en önemli faktörlerden biri gideceği yerde kendisini güvende hissetmesidir. Eğer bu güven sağlanamazsa turizmde ulaşılması beklenen hedeflere ulaşmak gecikecektir. Turizmde sürdürülebilirliği sağlamanın en önemli faktörlerinden biri güvenilirlik algısıdır. Çalışma yapılacak bölge göz önüne alındığında daha çok tatil amaçlı gelen turist kendisiyle ilgili olabilecek bütün risklerden kurtulup dinlenmek istemektedir. Terör olayları dünyanın neresinde yaşanıyor olursa olsun insan doğası gereği o bölgeden uzak durmak istemektedir. Ancak bazen terör olayları olmadığı zamanlarda politik krizlerden dolayı da turizm sekteye uğramıştır. Son yıllarda dünya üzerinde ve Türkiye'de gelişen politikalar ve yeni ortaya çıkan terör gruplarının etkisi turizm sektörünü nasıl etkilediği üzerine Kuzey Avrupa ülkelerini (Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya) kapsayan bir çalışma yapılmıştır. Çalışma iki farklı konunun birbirine olan etkisini ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler; Turizm, Güvenlik, Algı, Politik Krizler, Terör
Özet (Çeviri)
Tourism has great importance for a country's economy. Tourism as word meaning; entertainment, travel, vacation, health, visit, business meeting, etc. from where a person originally lived. It is the case of going back to the place where a person originally lived for purposes. Regardless of the above reasons, one of the most important factors that cause a person to temporarily move from where he/she lives to another place is that he/she feels safe at the destination. If this confidence cannot be achieved, reaching the expected goals in tourism will be delayed. One of the most important factors in ensuring sustainability in tourism is the perception of reliability. Considering the region to be studied, the tourists who come for holiday purposes want to get rid of all the risks that may be related to them and want to rest. Regardless of where terrorist incidents occur in the world, human nature wants to stay away from that region. However, sometimes, when there were no terrorist incidents, tourism was interrupted due to political crises. A study covering Northern European countries (Norway, Sweden, Denmark, Finland) has been conducted on how the policies developed in the world and in Turkey in recent years, and how the effects of newly emerged terrorist groups affect the tourism sector. The study reveals the effect of two different subjects on each other. Keywords; Tourism, Security, Perception, Political Crises, Terror