Büyükşehir Belediyelerinin idari ve mali yapıları (Konya Büyükşehir Belediyesi örneği)
Administrative and Financial structure of Metropolitan Municipalities (Konya Metropolitan Municipality sample)
  1. Tez No: 214176
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
?Büyükşehir Belediyelerinin İdari ve Mali Yapıları (Konya Büyükşehir BelediyesiÖrneği)? isimli çalışmanın amacı, büyükşehir belediye yapılanmasının ülkemizdekigelişimini, ülke idari ve mali yapısı içerisindeki yerini incelemek ve büyükşehir belediyeleriile ilgili sorunları ortaya koymaktır.Büyükşehir belediyeleri Türkiye idari ve mali yapısı içinde önemli bir yere sahiptir.Metropollere özgü bir belediye yapılanması olan büyükşehir belediyesi sistemi, ülkemizde vedünyada bir takım zorunluluklardan dolayı ortaya çıkmıştır. Büyük kentlerin idaresikonusunda zaman içinde çeşitli modeller ortaya konulmuştur. Ülkemiz de kendisine en uygunmodel olarak iki kademeli belediye sistemini belirlemiş ve 1984'ten itibaren uygulamayakoymuştur. Büyükşehir belediyeleri bir çok konuda merkezi idareye bağlı olup, ülkeniniktisadi ve sosyal hayatında da önemli rollere sahiptir.Büyükşehir belediyelerinin görevleri ve mali yapısı ülkemizde yıllardır geliştirilmesigeren bir olgu konumundadır. Görevlerinde yaşanan artışa rağmen kaynaklarında yeterinceartış sağlanamamaktadır. Her gün değişen kentsel sorunlar, mevcut sorunların üstüneeklenmekte ve büyükşehir belediyelerini gün geçtikçe daha fazla sıkıntıya sokmaktadır.Yirmi iki yıldır Türkiye idari yapısı içinde bulunan büyükşehir belediyelerininTürkiye'ye optimum fayda sağlayabilmesi için, bunların gelişim süreçlerinin, görev veyetkileri ile gelir ve harcamalarının, merkezi idare ve diğer yerel idareler ile olan idari ve maliilişkilerinin ortaya konulması oldukça önemlidir. Böylece ortaya çıkan ve çıkacak siyasal,idari ve mali sorunlara çözüm aranmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study named ? Administrative and Financial Structure ofMetropolitan Municipalities (Konya Metropolitan Municipality Sample)?, is to researchdevelopment of Metropolitan Municipality structure in Turkey, stuation of metropolitanmunicipality in administrative and financial structure of country and to bring up problemsregarding Metropolitan Municipalities.Metropolitan Municipalities has an important place in administrative and financialstructure of Turkey.. Metropolitan municipality system which is pecuilar to very big cities,arose because of some necessities in our country and world. There have been put forwardsome models about administration of big cities. Our country also has determined double stagesystem for municipality in big cities and carried out this system since 1984. Metropolitanmunicipalities depend on central goverment in a lot of aspects and have strong influence ineconomic and social life of country.Duties and financial structure of Metropolitan municipalities in our country arematters to be improved in many years. Although their duties have increased, their sourceshave not been yet enough. Metropolitan municipalities have had great difficulty in urbanproblems because of changing problems everyday.In order to obtain optimum benefits of Metropolitan municipalities which are inTurkish administration structure during 22 years, it is very important to put forth theirdevelopment stages, duty - authority and income ? expense rate, administrative and financialrelations with central administration and other local authorities. Thus there will be able to findanswers to political, administrative and financial problems which are current or would be infuture