Bütçe açıklarının finansmanı ve makroekonomik etkileri: Azerbaycan örneği (1992-2006)
Financing of budget deficit and macroeconomic effects: Azerbaijan (1992-2006)
- Tez No: 214181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada son dönemlerde yalnız gelişmekte olan ülkelerin değil aynı zamanda gelişmiş ülkelerin başlıca problemlerinden olan bütçe açığı sorunu, finansman yöntemleri, makroekonomik etkileri ve Azerbaycan örneğinde bütçe açığı ile cari işlemler açığı arasında nedenselliğin olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır.İlk olarak bütçe açığı, oluşma koşulları ve bütçe açığına olan yaklaşımlar çerçevesinde açıklanmıştır. Daha sonra bütçe açığının finansman teknikleri ele alınmış ve bütçe açığının makroekonomik sonuçları incelenmiştir.Son bölümde ise bütçe açığı ve cari işlemler açığı arasında nedenselliğin olduğunu iddia eden Mundell-Fleming modeli Azerbaycan örneğinde test edilmiştir (1992-2006). Bütçe açığı ve cari işlemler açığı arasındaki ilişki Granger nedensellik testi kullanılarak Eviews 4.1 programında test edilmiştir.Araştırma Azerbaycan'da bütçe açığı ile cari işlemler açığının birbiriyle bağlantısı olmadığını göstermiştir. Bunun da sebebi Azerbaycan ihracatının neredeyse tümünün petrol ve doğal gaz olması ve devlet bütçesinin yarısının petrol ve doğal gazdan gelen gelirlerden oluşmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis is attempted analyzing budget deficit which is problem not only for developing countries but also for developed countries and casualty between budget deficit with current operational deficit.Firstly, explained budget deficit, it?s forming conditions and approaches to budget deficit. After were analyzed techniques of budget deficit financing and it?s macroeconomic effects.Final part, tested Mundell-Fleming model which claimed that there is a casualty between budget deficit and current operational deficit for Azerbaijan economy from1992 to 2006. Contact between budget deficit and current operational deficit was tested by using Granger casualty test in Eviews 4.1 program.Analyze showed that there is not any connect between budget deficit and current operational deficit. The cause of this is almost completely exportation of Azerbaijan based on oil and gas, also half of the government budget consists of oil and gas incomes.