Çalışma hayatında psikolojik taciz olgusu: Türkiye'de hizmet sektörüne ilişkin bir araştırma
Bullying in the workplace: a research about the service sector in Turkey
  1. Tez No: 214180
  2. Yazar: MELTEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Çalışma hayatındaki gizli tehlikelerden biri olan psikolojik taciz, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Amerika, Kanada ve Avustralya'da uzun yıllardan beri incelenmekte ve araştırılmaktadır. Fakat ülkemiz için oldukça yeni olan bu kavram, genel olarak çok fazla bilinmemekte ve söz konusu olgunun ülkemizdeki boyutlarına ilişkin de çok az araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada öncelikle, bu alandaki literatür incelenmekte, işyerinde psikolojik taciz olgusu; kavramsal açıdan, nedenleri, oluşum süreci, biçimi ve sonuçları açısından, bu konudaki tüm yaklaşımlara yer verilerek ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, AB ülkeleri ve Norveç'te psikolojik tacizin boyutları, biçimi ve risk grupları değerlendirilmekte, mücadele yöntemleri ve bu ülkelerde psikolojik tacize ilişkin hukuki durum incelenmektedir. Ayrıca sınırlı da olsa ülkemizde bu konuda yapılmış olan çalışmalara da yer verilmekte ve mevcut yasalar çerçevesinde söz konusu olgu değerlendirilmektedir. İşyerinde psikolojik taciz olgusunun Türkiye'deki boyutlarının belirlenmesi açısından, alan araştırmalarına duyulan ihtiyaç göz önünde bulundurularak çalışmanın son bölümünde, hizmet sektörüne ilişin bir uygulamaya yer verilmiştir. Eğitim, sağlık ve finans sektörlerini kapsayan bu uygulamada psikolojik tacizin boyutları ve ülkemize özgü koşulları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bullying, which is one of the hidden hazards of working life, has been studied for a long time, especially in the European Countries and also in United States, Canada and Australia. Because it is a new subject for Turkey, people generally don?t know the term ?bullying? and also there is not much research about it,. In this study, firstly the definition and causes of bullying are explained, and the process and consequences of the phenomenon is studied by discussing all the aproaches about the subject. In the second part of the study, the prevalance of bullying and risk groups in the European Union and Norway is defined and the methods to combat bullying and legal approaches in these countries are introduced. Furthermore, the studies in Turkey, despite there is not much, and legal aspects are discussed. Because of the need of a field study about this subject, ın the last part of the study, a research in the service sector is made to state the dimensions of bullying in Turkey,. In the field study, including the education, health and finance sectors, we try to state the nature of bullying and the authentic conditions for Turkey.