Irak Türkmen atasözleri üzerine bir inceleme
A study on Iraqı Turcoman proverbs
  1. Tez No: 214210
  2. Yazar: RASHEED ALİ HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Irak'ta yüzyıllardan beri varlık gösteren Türkmen toplumu, köklügeçmişine, lkede bıraktığı zengin tarihi ve kültürel mirasa, günümüzde bilehala canlığını koruyan gelenek-görenek, folklor ve halk müziği ürünlerinerağmen, bilinçli veya bilinçsiz biçimde göz ardı edilmekte, varlıkları yoksayılmak istenmektedir. Bu duruma, bir çok sayıda münevver kişi meydanokuyarak kendi halkının kültürünü ve gelenegini muhafaza etmekteyeçalışmaktadır. Ben de eskiden beri Irak'ta kullanılmakta olan atasözlerini çeşitlikaynaklardan derleyerek bir tez haline getirmenin faydalı olacağı inancındayım.Bu tezin içeriğinde ilk olarak Irak'ta varlığını koruyan Türkmenlerin tarihçesini,aslını, aşiretleri, ağız özellikleri hakkında kısa bilgiler vermeyi önemli buldum.İkinci bölümünde ise Irak Türkmen Atasözleri ve Türkiye Türkçesi ile benzer,karşılıkları olanları ve farklı olanları ile beraber Türkmenlerin kullandığıdeyimleri ele aldım.
Özet (Çeviri)
Despite its rich history of centuries, cultural achievements, customs,musical products, consciously or unconsciously some tries to make Turkmen?sdisappear from Iraq. Part of the Turkmen society, are fighting back to this andtrying to defend their culture and customs. I believe that gathering all the idiomsby using wide and various sources and create a thesis from the Iraqi idioms willbe very useful. In the first part of my thesis, I thought that it is very important todescribe the present Turkmen?s history, their roots, tribes and accent properties.In the second part, I wanted to give the Turkmen idioms, the idioms that aresame with Turkey Turkish, in addition to the different ones.