Irak Türkmen atasözleri üzerine halk bilimsel bir inceleme
A folkloric study examination on Iraq Turkmen proverbs
  1. Tez No: 682028
  2. Yazar: ARKAN YASEEN TAHA QAHWACHEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yaşanmışlıkların ve yaşanma ihtimali olan durumların anlatılmaya çalışıldığı atasözleri üzerine yapılan çalışmalar kültür aktarımı konusunda önemli bir yer teşkil etmektedir. Irak Türkmen söz varlığı ürünlerinden biri olan atasözleri, Irak Türkmenlerinin sözlü kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmada önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada bu durum gözetilerek ve atasözleri üzerine yapılan çalışmaların nitelikleri de göz önüne alınarak farklı bir yaklaşım denenmiştir. Konuyla ilgi birçok çalışma bulunmakla birlikte çalışmaların benzer nitelikte oldukları da görülmektedir. Bugüne değin Irak Türkmen atasözleri genellikle derlenmiş fakat içerikleri üzerine çalışmalar kısıtlı kalmıştır. Bu çalışmada Irak Türkmen atasözleri konularına göre sınıflandırılmış ve halk bilimsel bir inceleme yapılmıştır. Literatürde doğan bu boşluğun doldurulması adına yapılacak çalışmalara yol gösterici nitelikte olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The article about the experiences and the situations that have happened is an important place in the transfer of culture. Proverbs, one of the products of the Iraqi Turkmen in question, it is important to convey the oral cultural words of Iraqi Turkmen to the future. In this study, a different approach was tried considering this situation and the qualities of the studies on proverbs. Although there are many studies on the subject, it is seen that the studies are of similar nature. Until today, Iraqi Turkmen proverbs have generally been compiled, but studies on their content have been limited. In this study, Iraqi Turkmen proverbs are classified according to their subjects and the social lives of Iraqi Turkmen are examined. It will be a guide for the studies to be carried out in order to fill this gap that arises in the literature.