Avrupa Birliği ile entegrasyonun Türk ekonomisinin rekabet gücüne etkisi
Economic effects of the integration with the European Union to the Turkish economy?s competition power
- Tez No: 214253
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile iktisadi entegrasyon sürecini ve buentegrasyonun Türkiye ekonomisinin rekabet gücüne etkilerini incelemeyihedeflemektedir. Çalışmanın 1. bölümünde bu amaca ulaşabilmek için bu konununtemelini oluşturan iktisadi entegrasyon teorisi detaylı olarak incelenmiştir.Çalışmamızın 2. bölümünde ise tarihin en büyük iktisadi entegrasyonu olan AvrupaBirliği'nin kurulumundan günümüze kadar olan gelişmeler ve Türkiye'nin AvrupaBirliği ile olan ilişkileri incelenmiştir.Çalışmanın 3. ve son bölümünde ise Avrupa Birliği ile entegrasyonun Türkekonomisinin rekabet gücüne etkileri incelenmiştir. Bu bilgilerin ışığı, Avrupa Birliğiile entegrasyonun Türk ekonomisinin rekabet gücüne ağırlıklı olarak ne yönde etkiettiğini bulmada yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, aims to examine the integration with the European Union and findout the effects of the integration with the European Union to the Turkish economy?scompetition power. In the 1?st part in our study we try to examine the integrationtheory and in the 2?nd part we examine the European Union as the biggest integrationof the history from its establishment to our time. We also examine the relationsbetween Turkey and European Union.In the last and 3?th part of our study we try to examine the economic effects ofthe integration with the European Union to the Turkish economy?s competitive power. Thelight of this knowledge will assist us to find out from which side the integration withthe European Union effects to Turkish economy?s competition power.