Türkiye'nin sınır komşuları ile ticari ilişkileri
Turkey?s trade relations with it?s neighbouring countries
- Tez No: 214254
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Uluslararası rekabetin her geçen gün arttığı globallaşen dünya ekonomisineuyum sağlamak ve güçlü bir dış ticaretle dünya ticaretinden daha fazla payalabilmek ancak bölgesel ekonomik sistemlerle mümkün olmaktadır.Ülkelerin kimlik ve kültür olarak yakın oldukları , ortak geçmişpaylaştıkları kendi çevrelerinde ki ülkelerle ticaret yapmaları daha az tanıdıklarıve kendilerine uzak ülkelere nispeten daha kolay ve önemlidir.Üç bölümden oluşan bu çalışmada ,Türkiye`nin kara sınır komşusu olanülkelerle , siyasi sorunları olsa bile hiçbir ekonomik sınırlamaya tabi olmadan ,mevcut ticaret hacmini arttırarak ticaret yapması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is one of the most important things in the development plansof the countries. It always had an important place in Turkısh development plans inthe history.It ıs more easier and important to do bussiness together with the countrieswhich have closer culture , identity and common history than countries which is lessknown and far away.With this study which is formed from three parts ,its found out that,Turkeyshould develope and do businees with all its neighbouring countries without anyeconomic limitations even if there are some political problems.