Özel dershanelerin ortaöğretimde verimliliğe ve istihdama etkisi
The effect of privat courses on productivity and employment in high school education
- Tez No: 214255
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Egitim; toplumun degisim ve gelisimini saglayan, bireylerin daha iyi ve dahamutlu yasamalarına yardımcı olan önemli bir etkendir. Gelismekte olan ülkemizdeyasanan hızlı degisim sürecinden egitim kurumları da etkilenmistir. Ancak egitimkurumlarında yasanan degisim süreci yeterli düzeyde olmamıstır. Artan nüfusoranına ragmen, egitimde kapasite ve nitelik sorunu asılamamıstır. Egitim sistemindeyasanan ve bir türlü çözülemeyen sorunlar nedeniyle, toplumun ihtiyaçlarına karsılıkverecek alternatif özel kurumlar ortaya çıkmıstır.Bu çalısmada, her yıl milyonlarca ögrencinin devam ettigi ve ekonomikaçıdan önemli bir kaynagın harcandıgı özel dershanelerin, egitim sistemi içerisindekiyerinin ne oldugu, ortaya çıkmalarındaki ve yaygınlasmalarındaki nedenler ileistihdama ve ortaögretimdeki verimlilige etkisi, Özel Ugur Dershaneleri örnegindeele alınarak, irdelenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Education is an important component which supplies the change anddevelopment of the society and helps the individuals to live better and happier. In ourdeveloping country, the education institutions are also affected by the present rapidchange. However, the changing level in education institutions is not at sufficientlevel. In spite of the increasing population rate, the capacity and quality problem ineducation could not be solved. Because of the present and lasting unsolved problemsin education, alternative private institutions which will respond the problems of thesociety appeared.In this study the private courses which are attended by millions of studentsevery year and where an important economic source is spent, was tried to beanalyzed with the model ?Private Ugur Course? from the point of their place in theeducation system and with the reasons why they appeared and become widespreadtogether with their effect on employment and productivity in secondary education.