İş tatmini ve işgören performansı arasındaki ilişkide kişilik özellikleri, örgüt kültürü ve stratejik çevikliğin rolü: Otel işletmelerinde bir araştırma
The role of personality traits, organization culture and strategic agility in the relationship between job satisfaction and employee performance: A research in hotel businesses
- Tez No: 784328
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE HASSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırmanın temel amacı iş tatmini ve işgören performansı arasındaki ilişkide işgörenlerin kişilik özelliklerinin, örgüt kültürünün ve stratejik çevikliğin rolünün belirlenmesine yönelik bir değerlendirme yapmaktır. Bu doğrultuda Ankara'da faaliyet gösteren Turizm İşletme Belgeli 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan toplam 404 katılımcıdan elde edilen veriler test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre iş tatmini işgören performansını pozitif yönde etkilemektedir. Stratejik çevikliğin iş tatminini üzerinde pozitif bir etkisi bulunmamışken, işgören performansı üzerinde pozitif bir etkisi oluğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak, örgüt kültürünün, kişilik özelliklerinin ve stratejik çevikliğin, iş tatminini ve işgören performansını nasıl etkilediği tartışılmıştır. Literatüre ve turizm uygulayıcılarına katkı sağlamak amacıyla sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to make an evaluation to determine the role of employees' personality traits, organization culture and strategic agility in the relationship between job satisfaction and employee performance. In this direction, the data obtained from a total of 404 participants working in 4- and 5-star hotels operating in Ankara with Tourism Operation Certificate, were tested. According to the results of the research, job satisfaction affects employee performance positively. While strategic agility did not have a positive effect on job satisfaction, it has a positive effect on employee performance. Based on the results of the research, it has been discussed how personality traits, organization culture and strategic agility affect job satisfaction and employee performance. In order to contribute to the literature and tourism practitioners, suggestions were presented in line with the results.