Adam Sanat dergisinde bulunan eleştiri yazılarının tasnifi ve değerlendirilmesi
The interpretation and classification on literary critics in the journal of Adam Sanat
  1. Tez No: 214285
  2. Yazar: NAZİGÜL ÜZÜM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. CÜNEYT ISSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Edebiyat, kültür ve düşünce sorunlarımızın temelinde yatan eleştirel düşünüşün izleri sürmektedir. Dergiler de aynı şekilde kültür hayatımıza başlı başına incelenmesi gereken düşünsel bir oluşum getirmiştir. Birçok edebiyat dergisinde birçok edebi esere ve sanatçıya dair eleştiri yazıları dağınık halde bulunmaktadır.Türk edebiyatında eleştiriyi anlamaya yarayacak bu dağınık eleştiri yazılarından ?Adam Sanat? dergisi kapsamında olanları, bir sistem halinde tasnif ederek pratik paydaşa dönüştürmeyi amaçladık. Bu bağlamda yapmış olduğumuz çalışmada; Eleştiri kuram ve çeşitleri, Adam Sanat dergisinde bulunan teorik edebiyat eleştirilerini inceleme yöntemine gittik. Bazı metinleri alıntılayarak eleştiri kuram ve çeşitleriyle birlikte hangi noktada eleştirildiklerini de yansıtmaya çalıştık.Bu çalışmada eleştiri kuramlarından hareketle ?Adam Sanat? dergisinde bulunan Dış Dünya ve Topluma Dönük Teorik ve Pratik Eleştiri Yazıları, Esere Dönük Eleştiri Yazıları ? şiir ve roman eleştirileri-, Sanatçıya Dönük Eleştiri ? şair ve yazar-, Yazıları, Okura Dönük ? izlenimci- Eleştiri Yazıları şeklinde sınıflandırmaya çalıştık.Nazigül Üzüm
Özet (Çeviri)
Literature follows the trail of critical thinking which is iying on the basis of our cultural and thinking problems. Magazines, also in the same way, bring an intellectuel formation to our cultural life which should be studied seperately. There ara many litarary work and writings about man/woman of literature in many literary magazines.We aimed to classify these scattered critical writings in ?Adam Sanat? for practical use. İn our work, we studied the theorical literary criticism which exists in ?Adam Sanat? and. We tried to reflect in what ways some quoted texts and the theories and types of criticism are criticised.İn this context, from starting the point of criticism theories, we tried to classify the writings in the magazine ?Adam Sanat? in this way; Theorical and practical Critical Writings which are against Society Inside and Outside, Critical Writings Against Works ? poetry and novel criticism, Critical Wiritings Against ? poet and writer, Critical Writings Against reader- impressionist.