Maliyet yönetimi açısından sorumluluk muhasebesi ve transfer fiyatlaması (mermer üretim işletmesine yönelik örnek bir uygulama)
From the aspect of cost management, responsibility accounting and transfer pricing (an application example in a marble company)
- Tez No: 214289
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yoğun ve acımasız rekabet kosullarının hüküm sürdüğü günümüzde, isletmeler pazar paylarını artırmanın öncesinde mevcut konumlarını koruyabilmek ve ayakta kalabilmek adına büyük mücadele vermektedir. Bu mücadelenin basında da sürekli artma eğilimi gösteren maliyetlerin arzu edilen seviyelere çekilerek korunabilmesi yer almaktadır. Bu çabanın kaçınılmaz gereği olarak maliyet yönetimi kavramı, son yıllarda önemini giderek artırmıstır. ?sletmeler rekabet güçlerini sağlamlastırmak için farklı maliyet yönetimi yaklasımlarını ve tekniklerini benimseyebilirler. Ancak maliyetlerin kontrolü ve yönlendirilmesi için sorumluluk muhasebesi sistemine geçilmesinin bir zorunluluk olduğu söylenebilir. Çünkü sorumluluk muhasebesinde temel amaç, gider kontrolüdür. Sorumluluk muhasebesinin uygulandığı bölümsel isletmelerde; bölümler arası mal ve hizmet transferlerinde uygulanacak transfer fiyatlama politikası üzerinde özellikle durulması gerekmektedir. ?sletmelerin, transfer fiyatlama politikalarına karar verirken, maliyet yönetimine iliskin kaygıları ön planda tutmaları yararlarına olmaktadır. Bu çerçevede ele alınan çalısmada, konu önce teorik olarak ele alınmıs, sonra da mermer sektöründeki bir üretim isletmesinde uygulaması yapılmıstır. Çalısmanın teorik kısmında, maliyet yönetimi açısından sorumluluk muhasebesi ve transfer fiyatlama konuları ayrıntılı olarak incelenmistir. Uygulama kısmında ise, bir mermer üretim isletmesindeki sorumluluk muhasebesi ve transfer fiyatlama yöntemleri ile isletmenin maliyet yönetimi basarısı arasındaki iliski incelenmistir. Sonuç olarak, etkin bir sorumluluk muhasebesi sisteminin olusturulmadığı ve sağlıklı bir transfer fiyatlama politikasına sahip olmayan isletmenin maliyet yönetimi konusunda yetersiz olduğu gözlenmis ve elde edilen bulgular ısığında, isletmeye uygun bir transfer fiyatlama yöntemi önerilerek, tezde aranan amaca ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, where the hard and relentless conditions of competition reign on the marketing world, companies are working on to hold and save their present situation before trying to increase their share in the market. This act usually starts with attempts of pulling down the costs to an aspired level. Recently the importance of cost management is increasingly understood. Companies may adopt different techniques and approaches to cost management, to assure their potency of competition, but without switching to responsibility accounting system (which is a necessity to control and direct the costs), this is almost impossible because on responsibility accounting the main aim is to control the outcomes. In divisional companies where the responsibility accounting is exercised: the policy of transfer pricing, which will be applied in transfers of goods and services between the divisions, has to be founded. When deciding transfer pricing policies, taking the concern about the cost management to foreground, is going to be to the benefit of these companies. In this study the subject is theoretically approached and discussed, then applied to a marble processing company. As a result it is observed that: the model company which has not established a healty policy regarding to the transfer pricing and an effective responsibility accounting system, was also inadequate about cost management. By proposing a healthy transfer pricing method to the model company, according to the results obtained by the study, this study has reached it?s purpose.