Tky uygulamalarında bilişim teknolojileri kullanımının orta ve üst kademe yöneticilerce değerlendirilmesi: Avrupa serbest bölge örneği
Evaluation of the information technologies usage in tqm applications by junior and senior managers : European free zone sample
  1. Tez No: 214319
  2. Yazar: ERSEN UZUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİ SAYILIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde veri, bilgi, bilişim ve teknolojik gelişmenin yar aldığı kısaca açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmanın sınırlılıklarını oluşturan bölge işletmelerinin uygulamakta oldukları toplam kalite yönetimi konusunda temel kavramları hatırlatmak amacıyla kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde serbest bölgelerin tanımı, işleyişi ve ülkemizdeki serbest bölgeler hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise yapılan araştırmada elde edilen bulguların analizi ve bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde ettiğimiz bulgulara dayanarak; serbest bölgedeki yöneticiler arasındaki tutum farkları ortaya konmuştur. Yöneticilerin bilişim teknolojilerini kullanımına bakışları ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section of this survey, you can find a short brief of data, information and technological developments.In the second section, you can find a brief as a recall for the basic concept of total quality management in companies which are forming restraint of the survey. Information about free zones in Turkey and description and mechanism of free zones can be found in the third section. Based on the findings of the survey result, behavior differences between free zone managers has been showed up