Küçük ve orta ölçekli endüstriyel işletmelerde TKY uygulamalarında karşılaşılan güçlükler: Bir alan araştırması
The Obstuctions confronted with during the applications of total quality management operations in small and middle scale industrial organizations: A field research
- Tez No: 93560
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜFİT ÖZYURDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Rekabetin acımasızlaştığı günümüzde, toplumsal değişim işletmelerin yönetiminde ve organizasyon anlayışında Toplam Kalite Yönetimi felsefesini ortaya çıkardı. Bu anlayışı benimseyen ve uygulayan kurumlarda kaliteyle birlikte verimliliğin arttığı, dolayısı ile kârın arttığı görülmektedir. Bu çalışmada, TKY'ni uygulayan ve bunu kalite güvence sistemi belgesi alarak belgelendiren küçük ve orta ölçekli endüstriyel işletmelerde uygulamaya geçişte ve uygulama esnasında karşılaşılan güçlükler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfe Adedi Tez Yöneticisi 500.20.15 Kalite,Toplam Kalite Yönetimi 148 Yrd.Doç.Dr. Müfit ÖZYURDA KU&UL0 DOKÜMANTASYON MERKEZÎ
Özet (Çeviri)
In our time when competition has become merciless, social change has caused the phisolophy of Total Quality Management in the management of organizations and in the insight of organizations to come out. In the associations that have adopted and applied this insight, it has been observed that not only the qality but also the productivity have increased, and the profit has gone up respectively. In mis study, the obstructions confronted with during the process of transition and application in the organizations that have been applying Total Quality Management and that have documented it with the certificate of Quality Security System have been tried to be determined. Science Code : 500.20. 15 Key Words : Quality, Total Quality Management Page Number : 148 Adviser : Assist Prof. Dr. Müfit ÖZYURDA