Garanik meselesi
  1. Tez No: 94529
  2. Yazar: MEHMET PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET“Garânik Meselesi”konusu incelenirken, elbette ki önce kelime anlamı, etimolojik yönden araştırılmalıydı. Araştırmamızda;“garânik”kelimesinin İslâmiyet öncesi inanışlara dayandığı, Avrupa dillerinde dolaşarak, değişik anlamlara büründüğü görüldü. Daha sonra da bu anlamlardan oluşan bir hikâyeye, Hz.Peygamber dahil edildi. Bunda mutlaka, birtakım amaçlar olmalıydı. Meselenin ortaya atılışıyla. dini doğrular zedelenmiş, Hz.Peygamber' in, peygamberlik özellikleri tahrip edilmiş, vahiy hakkında şüphe ve tereddütler doğmuş oluyordu. Bu gerçeklerin ortaya çıkması için,“Garânik Rivayetlerinin Uydurulmasındaki Asıl Amaçlar”bölümü oluşturulmuştur.“Garânik RivayetlerF'ni, Hz.Peygamber aleyhinde kullananların kimler oldukları, niçin ortaya çıktıktan ayrı bir bölümde belirtilmiştir. Tefsir' de ve İslâm Tarihlerinde de bu meseleyle ilgili zaman zaman çok ve değişik rivayetler yazılmıştır. Bu rivayetlerin, bütün şekilleri, en küçük fark bile dikkate alınarak, değiştirilmeksizin, araştırmacılara sunulmuştur. Daha sonra, ”Garânik Rivayetleri“nin uydurulmasına sebep olan olayın aslına inilmiş, bununla ilgili olarak, İslâm Alimlerinin ve Tarihçilerin görüşlerine yer verilmiştir. Rivayetler, başka bir bölümde tek tek incelenmiş, ”senet, metin, muhteva, akıl ve tarih“ açılarından belgelerle tenkitleri yapılmıştır. Birçok âlimin şiddetle tenkit ettiği, doğru olmadığını ısrarla söylediği ve ispat ettiği, tartışmalı, ”manâ-senet-metin" yönlerinden kabul edilemez özellikteki bu rivayetleri, maalesef bazı yazarlar, değişik niyetlerle eserlerine almışlardır. Amaçlan ortadadır. Çalışmamız; dinimize, Hz.Peygamber'e iftira atmayacak, lâyık oldukları değeri irdeleyerek sunacak olanlara, kaynaklık edecektir. 93
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The denotation of the term was to be searched from the etymological point of view while“Garanik Problem”was being examined. In this research, it is understood that the term“Garanik ”is based on the beliefs that are prior to Islam, and has acquired different meanings in European languages. In addition, Hz.MOHAMMAD has been included in the story made up of these denotations of the word“qaranik”. It shows that there should be some indecent aims by putting forward the matter in the way that harm the religious truths, distort the pillars of prophethood, and sprinkle doubts and hesitations upon the revelation. Therefore the chapter of“the real intention of the invention of the Garanik rumours”has been formed to illuminate this truth.. But in another chapter ; it has been pointed out the reason and people who have reproached Hz. MOHAMMAD with Garanik rumours. In commentaries and histories of Islam; various kinds of rumours have been written about this matter. All the perspectives of these rumours have been presented to researchers by taking even the smallest difference into consideration without any slight alteration. Afterwards, the origin of the event that caused the invention of the Garanik rumours, has been surveyed by the Islamic Scholars, and Historians and as a result, their views have been included. In another chapter, all the rumours examined respectively with the proofs, by which they had been criticized from the points of“Chain of Document (sanad). Text (Matn), Contents (muhtava), and Reason (intellect) (”agl)“ accordingly. Unfortunately some of the researchers whose intentions are absolutely obvious, included the rumours without paying attention to the ciriticization of many scholars whom they insistently proved and said those are fictitious, arguable, and can not be accepted from the points of ”meaning (ma'na)-chain of document (sanad)- text (matn)" in their works. In conclusion, this research will be the source for our religion and those who give a genuine value to Hz. MOHAMMAD and do not slander him. TX. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKOWAHTASYON MBUCIZİ