Needs assessment of the prep- class students in the Faculty of engineering at Ondokuz Mayis University
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencileri için gereksinim değerlendirmesi
- Tez No: 214368
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalısma 2006-2007 Akademik Yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yabancı Diller Egitimi Arastırma ve Uygulama Merkezi'nde (OYDEM) ngilizce hazırlık egitimi almakta olan Elektrik-Elektronik Mühendisligi ve Çevre Mühendisligi ögrencilerinin yabancı dil ögrenim gereksinimlerini belirlemek amacıyla yürütüldü. Hazırlık ögrencilerinin yabancı dil gereksinimlerini belirlemek için dört sormaca gelistirildi. Gelistirilen sormacalar mühendislik hazırlık ögrencilerine, daha önce hazırlık egitimi alan mühendislik ögrencilerine ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde görev yapan ögretim üyelerine uygulandı. Mühendislik hazırlık ögrencilerine gereksinimlerini yoklayan ``Sormaca I'' ve hazırlık ögrencilerinin iletisim becerilerini sorgulayan ``Sormaca II'' verildi. Bir yıl önce hazırlık egitimi alan mühendislik birinci sınıf ögrencilerine ``Sormaca III'' ve ögretim üyelerine ``Sormaca IV'' verildi. Tüm sormacalar Likert ölçegine göre hazırlanmıs olup, elde edilen veriler SPSS istatistiksel programıyla çözümlendi ve degerlendirildi. Yapılan gereksinim degerlendirilmesi sonucunda, mühendislik hazırlık ögrencilerinin yabancı dil ögrenim gereksinimleri belirlendi. OYDEM' de uygulanmakta olan ngilizce hazırlık programının ögrencilerin yabancı dil gereksinimlerini ülküsel düzeyde karsılamadıgı; hazırlık ögrencilerinin akademik ve mesleki ngilizce egitimlerine yönelik özel amaçlı yabancı dil ögretimi temelli, yazılı ve sözlü iletisimde dili islevsel olarak etkin biçimde kullanabilecekleri bir hazırlık programının ögrencilerin beklentisi oldugu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in 2006-2007 Academic Year at Foreign Languages Teaching, Language Research and Implementation Center (OYDEM) to determine the language needs of the preparatory class students of the Electric- Electronics Engineering and Environmental Engineering Departments at Ondokuz Mayıs University. Four questionnaires have been developed to identify the language needs of the engineering prep. students. The questionnaires have been given to engineering prep. students, to the engineering freshman students who had English preparatory education at OYDEM a year ago, and to the departmental instructors in the Electric-Electronics Engineering and Environmental Engineering Departments at Ondokuz Mayıs University. The engineering prep. students have been given ``Questionnaire I?? and ``Questionnaire II,?? whereas the engineering freshman students have been given ``Questionnaire III?? and the departmental instructors have been given ``Questionnaire IV.?? ``Questionnaire I?? checks the engineering prep. students? needs according to the prep. students. ``Questionnaire II?? checks the engineering prep. students? communication strategies. ``Questionnaire III?? checks the engineering prep. students? language needs according to the freshman students; ``Questionnaire IV?? checks the engineering prep. students? needs according to the departmental instructors. The questionnaires have been prepared in Likert Scale. The data have been analysed by SPSS, and then the results have been assessed. At the end of the needs assessment, the language needs of the engineering prep. students have been identified. It has been determined that the English preparatory programme implemented at OYDEM does not meet the students? language needs at the desired level, and the prep. students need English for Specific Purposes (ESP) which allows them to use English communicatively for academic purposes.