Takım çalışmasında liderin rolü (Küçükçekmece ve Esenler ilçesi devlet ilköğretim okullarında görevli müdür yardımcılarının takım çalışmasında liderin rolüne ilişkin algılarının incelenmesi)
The role of leader in team work (investigation of associate of school managers perceptions towards the role of the leader in team work)
- Tez No: 214406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son dönemde takımlar ve takım çalısması yönetim alanında yaygınlık kazanmaktadır. Takım çalısmasının en önemli unsurlarından biri ise takım lideridir. Takım üyelerinin rollerini etkin bir biçimde yerine getirebilmeleri onları destekleyen, organize eden ve takıma karsı baglılıklarını artıran bir liderle mümkün olabilmektedir. Okul ortamında okul müdürü ve müdür yardımcılarının bir takım olusturdugu düsünülebilir. Buna göre egitim kurumlarındaki takım çalısmasında takım lideri rolünü okul müdürleri üstlenmektedir. Dolayısıyla okul müdürlerinin takım çalısmasının gerektirdigi liderlik rollerini benimsemesi gerekmektedir. Bu arastırmada takım çalısmasında liderin rolünün egitim kurumları kapsamında incelenmesi amaçlanmıstır. Bu amaçla arastırmada okul müdürü yardımcılarından olusan örneklem üzerinde, okul müdürlerinin takım çalısmasının gerektirdigi liderlik rollerini sergileme düzeyi, takım üyelerinin algılamalarına göre incelenmistir. Arastırma sonuçlarına göre okul müdür yardımcılarının takım çalısmasında liderin rolünü çok önemli olarak algıladıkları; baglı oldukları okul müdürünü ise takım lideri olarak sergilemesi gereken rolleri yeterince sergiledigini düsündükleri görülmektedir. Bununla birlikte okul müdürlerinin takım lideri olarak müdür yardımcılarının beklentilerini karsılayamadıgı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, teams and team work are becoming widespread in management. One of the most significant components of team work is group leader. It is possible for group members with a leader who is supporting the members of the group, organizing them, and increasing their ties to the group to complete their roles effectively. In a school environment, it is possible to accept the principle and his/her assistants as a group. From this perspective, the principle can be regarded as the group leader in the educational institutions. Therefore, it is necessary for principles to take on the roles of the leader, which is the necessity of team work. This thesis aimed at investigating the role of team leader in regard of educational organizations. To this aim, based on a sample consisted of associates of school managers, the performance level of school managers? in terms of leadership roles which are essential for teamwork is examined according to the perceptions of the associates of school managers. According to the results, it is revealed that the associates of school managers perceived the leader?s role in teamwork as very important; evaluated their school managers sufficient as a team leader in performing the related leadership roles. Nevertheless, results showed that the school managers could not respond to the expectations of their associates as a team leader.