Türkiye'de eğitim fakültelerinin güzel sanatlar eğitimi bölümü, müzik eğitimi anabilim dallarında keman eğitimi için öğrenci seçiminde ölçütler
Criteria of choosing students for violin education in the faculty of education, department of music education in the universities of Turkey
  1. Tez No: 214425
  2. Yazar: SENEM ACAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOLUNAY AKGÜL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu arastırma; Egitim Fakülteleri'nin Güzel Sanatlar Egitimi Bölümü, Müzik Egitimi Anabilim Dalları'nda keman egitimi için ögrenci seçimi yapılırken göz önünde bulundurulan ölçütleri saptamak, basarılı bir keman ögrenim süreci için baslangıçta bir keman ögrencisinde bulunması gereken özelliklerin neler oldugunu belirlemek ve öneriler getirmek amacıyla gerçeklestirilmistir. Arastırmada veri toplama yöntemi olarak; Betimsel Arastırma Yöntemi kullanılmıs, alt problemlere ait veriler, uzun yıllar boyunca keman egitimciligi yapmıs 3 uzmanla gerçeklestirilen görüsmeler ve Türkiye'de Egitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Egitimi Bölümü Müzik Egitimi Anabilim Dalları'nda görev yapmakta olan 55 keman ögretim elemanına uygulanan anket yoluyla toplanmıstır. Görüsme yoluyla toplanan veriler Betimsel Analiz yaklasımıyla, anket yoluyla toplanan veriler ise istatistiksel yöntemler yardımıyla analiz edilmistir. Toplanan verilerden yola çıkılarak; ?Anabilim Dallarında Keman Egitimi çin Ögrenci Seçimi Yapılırken Aranan Özellikler? e bakıldıgında; belirtilen ölçütlerden fiziksel uygunluk ve müziksel isitmeyle ilgili olanların bu kurumlarımızın büyük bir kısmında göz önünde bulundurulmadıgı, istek, hazır bulunusluk ve kurumun sahip oldugu imkanlarla ilgili olarak ise, olması gerekenle mevcut durumun örtüstügü sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine criteria should be taken into consideration, properties of a violin student and put forward proposals when choosing students for violin education in The Faculty of Education, Department of Music Education in universities of Turkey. As the Process of data collection, Qualitative Research is used in order to gather data related to subproblems which were collected via interview held with 3 violin teaching past masters and surveys carried out with 55 violin teachers currently working in universities in Turkey. While the data collected by interview are analysed by Descriptive Analyse Approach and that are collected by surveys are analysed by Statistical Methods. Based on the data gathered from many of the Departments of Music Education, it can be concluded that the criteria about the physical conditions and musical hearing are not being taken into consideration in most of these institutions. Moreover, the state of having motivation, availability and the facilities of institution are overlapping with the standard conditions and current facilities of the institution. Key