Meb' na ve belediyelere bağlı yaygın müzik eğitimi veren kurumların çeşitli değişkenler yönünden incelenmesi
An investigation of the different point of views of state and municipal educational institutions who give widespread music education.
  1. Tez No: 214424
  2. Yazar: SEVİM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu arastırma, Milli Egitim Bakanlıgı'na ve Belediyelere baglı yaygın müzik egitimi veren kurumların, çesitli degiskenler ( kurumlardaki idareci, egitimci ve ögrencilerin kisisel nitelikleri, kurumdaki müzik egitiminin nitelligi, kurumların basarısı, kurumun fiziksel kosullarının uygunlugu ) açısından durum tespitinin yapılması ve öneriler olusturabilmek amacıyla yapılmıstır. Bu amaçla, Ankara merkez ilçelerinde bulunan M.E.B.'na ve Belediyelere baglı yaygın müzik egitimi veren kurumlar ve kurumların egitiminden yararlanan bireyler arastırmanın evrenini olusturmaktadır. Bu arastırmanın örneklemi, Ankara merkez ilçelerinde bulunan, M.E.B.'na ve Belediyelere baglı kurslardan seçilen ögrencilerden olusturulmustur. Ancak, M.E:B'dan kurs sayısı net olarak belirlenemediginden her iki kurumdan seçilen ögrenci sayınsın yeterli olmasına özen gösterilmis, bu yaklasımla belediyelerden ve MEB'dan seçilen bireylerin karsılastırmaya imkân verecek sayıları saglaması yoluna gidilmistir. Arastırma verilerinin elde edilmesinde, konu ile ilgili yayımlanmıs kaynaklar, makale, bildiri, tez çalısmaları incelenerek, nitel olarak yapılandırılmıs görüsme, nicel olarak da anket teknikleri kullanılmıstır. Anketten elde edilen veriler istatistiksel olarak, kisisel bilgilerin çözümlenmesinde frekans (f) ve yüzde (%) dagılımını ifade eden tablolar kullanılmıs, MEB ve Belediyelere baglı kurumlara devam eden bireylerin, kurumların yeterlik düzeyiyle ilgili karsılastırmaları yapabilmek amacı ile de Ki-kare testinden yararlanılarak yorumlanmıstır. Görüsmelerden elde edilen veriler önceden belirlenen temalara göre özetlenip yorumlanmıstır. Arastırma verilerinin degerlendirilmesi sonucunda, kurumların misyon ve vizyonlarına ulasmada yetersizliklerin bulundugu, kurumlarda görev yapan egitimcilerin beklentilerinin tam olarak gerçeklesmedigi, idareciler ile egitimcilerle yapılan görüsme ve ögrenciler ile yapılan anket sonuçlarında basarının, kurumögretmen- ögrenci tarafından degerlendirilmesinde MEB'na baglı yaygın müzik egitimi kurumlarının Belediyelere oranla daha basarılı bulundugu, kurumların fiziksel kosullarında eksikliklerin oldugu saptanmıstır. Bu arastırma, mevcut durumun tespitine yönelik oldugu için genel bir bakıs içerisinde yürütülmüstür. Bundan sonraki çalısmaların daha özele dogru (kurumlarda verilen egitimin her basamagının ayrı ayrı incelenmesi) yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was done with the aim of determining the status of some state and municipal educational institutions who give music education by evaluating different variables ( personel qualities of directors, teachers and student of institutions qualities of musıc education, success of institutions and the music education). With this aim, these institutions and the people who take these courses formed the population of this study. The sample of the study comprised the students who were chosen from these institutions in the central districts of Ankara. However, while we could not determine the exact number of courses belonging to Ministry of Education, we took pains to choose equal number of students from these two different institutions and we tried to choose enough number of students to be compared. We searched for literature, thesis and studies about this subject before we collected the data. We constructed two different open- ended questionnaires as one of the qualitative research methods, and also prepared questionnaires as one of the quantitative methods. The personal data obtained from the questionnaires were statistically evaluated by using descriptive statistics (frequency and percentage tables). We used the qi-square test to compare the sufficiency of the institutes belonging to both the Ministry of Education and the municipalities as well as the people who had been attending them. In conclusion, we found that some institutions are not able to achieve their mission and vision and teachers could not fulfill their expectations. After evaluating the data obtained from interviews with the teachers and questionnaires prepared for the students, we found that the institutions belonging to Ministry of Education were more successful than the ones belonging to municipalities and they both have some problems with their physical conditions. Since this study was done for determining the recent status of the institutions, we did this research very generally. We suggest that such kind of studies should be done more in-depthly (by investigating of every step of education which has been giving by the institutions).