İlköğretim 3. sınıf öğrencilerinin dinleme becerileri üzerine uygulamalı bir araştırma
A research on listening skills of primary school third class students
  1. Tez No: 214443
  2. Yazar: HATİCE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. NEZAHAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalısmada, dinleme becerilerini gelistirmeye yönelik çesitli yöntem ve tekniklerle yapılan bir uygulamanın ilkögretim 3.sınıf ögrencilerinin dinleme becerileri üzerindeki etkisi arastırılmıstır. Birinci bölümde arastırmanın amacı, önemi ve problem durumu ortaya konulmus; ikinci bölümde dinleme becerileriyle ilgili kavramsal açıklamalar yapılmıs; üçüncü bölümde arastırmanın yönteminden bahsedilmis; dördüncü bölümde bulgu ve yorumlara; besinci bölümde sonuçlara; altıncı bölümde ise önerilere yer verilmistir. Arastırma, on iki haftalık bir süreçte; ön test ve son test ölçümlü, tek gruplu deneysel bir çalısma olarak planlanmıstır. Ön test ve son test olarak ?Dinleme Becerileri Degerlendirme Ölçegi?; on hafta süren uygulamada ise dinleme becerilerini gelistirmeye yönelik çesitli yöntem ve teknikler kullanılmıstır. Arastırmanın örneklemini, 2006-2007 egitim-ögretim yılında Kocaeli'nin Gölcük lçesine baglı Donanma lkögretim Okulu 3-A sınıfında bulunan 31 ögrenci olusturmaktadır. Elde edilen verilerle ögrencilerin ön test ve son test degerleri arasında anlamlı bir fark olup olmadıgı SPSS programında t-testi kullanılarak analiz edilmis; ögrencilerin dinleme becerileri ve bu becerilerin gelisimi çesitli degiskenler açısından incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effect of a procedure, in which various methods and techniques aiming improvement of listening skills, on 3. class primary school students is tested. In the first chapter; the target and importance of the study is explained and probable problems are discussed. Issues related with listening skills take place in the second chapter. Third chapter encompasses the methodology while the forth chapter gives knowledge about symptoms and ideas.In the fifth chapter the results and in the sixth chapter some advice are given The investigation is planned in 2 tests; one is a pre-test and the 2. one is an accompanying final test. There is one group and it is an experimental lol study lasting for 12 weeks. Pre-test and final test are recommended as a ?Listening Skills Moraging Scale ? and during the 10 weeks period experience various methods and technigues for the development of listening skills are used. Donanma lkögretim Okulu 3-A students, totally 31 students, continiuing their education on 2006-2007 education year session of Gölcük/ Kocaeli form the experimental study group. By using t-test of the SPSS results, the existence of a valuable difference in between the pre and final test resuls of the students is analysed; also the listening skills and development of these skills due to various parameters are taken into consideration.