Öğrencilerin mesleki ilgi alanları ve ailenin meslek seçimine etkisi (bolu ili özel dersanelerde üniversiteye hazırlık kursu gören öğrenciler üzerinde bir araştırma)
Professional interests of students and effect of the family on professional choice
- Tez No: 214445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMETTİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu arastırmanın amacı, Bolu ili özel dershanelerinde üniversiteye hazırlık kursu gören ögrencilerin mesleki ilgi alanlarını ve ailenin meslek seçimine etkilerini arastırmaktır. Arastırmanın örneklemi, Bolu ili özel dershanelerde üniversiteye hazırlık kursu gören, 100 kız, 42 erkek toplam 142 ögrenciden olusmaktadır. Arastırma 2 özel dershanede gerçeklesmistir. Arastırmada veri toplama amacıyla kullanılan Musa Sahin' in anketindeki Aile ve Meslek ile ilgili sorulardan olusmaktadır. Verilerin analizinde frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıstır. Arastırmada su sonuçlara ulasılmıstır: 1. Bolu ili özel dershanelerinde üniversiteye hazırlık kursu gören ögrencilerin mesleki ilgi alanları incelendiginde, ögrencilerin okul türleri ile mesleki ilgi alanları arasında iliski oldugu görülmüstür. Ögrencilerin mesleki ilgi alanında çalısabilme durumuna bakıldıgında, ögrenciler ileride mesleklerini yapabileceklerine inanmaktadırlar. Seçtikleri mesleklerin is imkanları bakımından, ögrenciler, hem özel 2 hem kamu sektöründe is imkanı bulabileceklerini; seçtikleri meslekleri uygulayabilmeleri açısından ise; ögrencilerin, seçtikleri meslekle ilgili okulu kazanmalarına baglı olarak uygulayabileceklerini düsündükleri görülmüstür. Ögrencilerin seçtikleri mesleklerin onlara uygun olup olmadıgına karar vermeleri açısından, kendi kisilik özelliklerinden, yeteneklerinden ve kazandıkları basarılardan dolayı uygun oldugu belirlenmistir. 2. Ögrencilerin ilgi ve yeteneklerini belirlemede okulda ve dershanede yetenek testi uygulandıgı, seçtikleri mesleklerle ilgili, % 53,3'ünün biraz bilgisinin oldugu, % 38,7'sinin yeterli bilgisinin oldugu, meslek seçme ve belirleme anketleri doldurdukları ve okulda yapılan konferanslara katıldıkları görülmüstür. Ögrencilerin meslek belirleme dönemleri ise; Lise 1-2-3' tür. Meslek seçimlerinde yön veren kisilerin oldugu ve örnek alma nedenlerin de ise, seçtikleri kisilerin mesleki basarılarının etkili oldugu görülmüstür. 3. Ögrencilerin ailelerinin meslek seçimine bakısı, seçtikleri meslek ile ilgili arastırma ve inceleme yapmalarını ve meslekler konusunda birlikte arastırıp tartısarak karar vermeleri seklindedir. Ailelerin yüksek ögretim konusundaki düsünceleri ise, yüksek ögretimin ekonomik rahatlık saglayacagı düsüncesi nedeniyle çocuklarının mutlaka bir üniversite okumaları gerektigine inanmaktadırlar. Ailenin meslek seçiminde deger verdigi kriterler ise; çocuklarının seçtikleri mesleklerde kendilerine saglayacagı ekonomik imkanları, ilgi ve yeteneklerini ön planda tutarak seçim yapmalarıdır. Ailenin meslek seçiminde sagladıgı imkanlar; çocuklarını üniversiteye hazırlık kursuna gönderdikleri, özel ders aldırabildikleri, çocuklarının meslek seçimlerin de onlara güvendikleri ve çocuklarına meslek seçiminde yardımcı oldukları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the fields of interest of the students who are in the preparation course fort he university in Bolu?s private courses. The analysis of the study is composed of 100 girls, 42 boys , 142 students in total. The examination come s true in two private courses. The questions about family and job in the questionnaire of Musa Sahin are also used for collecting data. In the analysis data frequency and calculation of percentage are used. We have these results: 1. When we examine the fields of interest of the students who are in the preparation courses for the university in Bolu, a relation between types of school and the fields of interest is seen. When we consider their position in working their own fields, they believe in doing their job in coming years.In terms of the opportunities of their job, students think that they can easily find the opportunity both in private and public sector. As fort he application of jobs they chose, ıt is seen that students should enter the university which is relevant to the job they chose. When the students decide 2 if their job suits them, it is important to consider their personalities, abilities, and teir successes. 2. It is seen that ability test is applied in school and private course for determining their abilities and interest. % 53,3 of the students have a little knowledge, % 38,7have enough knowledge about the jobs they chose. It is also seen that they filled the questionnaire about selecting a job and they joined the conference in teir school. The term in which they determine their job is 1st, 2nd, 3rd classes in high school. 3. The of view of the families in selecting a job is to examine and research about their job and decide together about job. The idea of the families is composed of the need of entering a university because of it?s providing economical comfort. The criterions of the families are to select a job by giving primary importance to the economical opportunities which their job support, also interestand abilities. The opportunities of the families are; they let the students go private courses for university, they enable them to have private lesson, their trust in them, and their help in the selection.