İlköğretim müfettişlerinin mesleki görevlerini yerine getirme durumları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between the position of primary education inspectors'in doing their professional duty and the burnout levels
  1. Tez No: 214447
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ESERGÜL BALCI BUCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim müfettişleri ile öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak ilköğretim müfettişlerinin mesleki görevlerini yerine getirme durumları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yöneliktir. Araştırmanın çalışma evrenini 2005/2006 eğitim ve öğretim yılında Türkiye genelinden yedi coğrafi bölgeden seçilen 14 ilde milli eğitim müdürlükleri bünyesinde görev yapan 260 ilköğretim müfettişi ile bu illerin ilçe merkezlerinde bulunan 316 ilköğretim okulunda görevli 7929 sınıf ve branş öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ?cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem, branş ve öğrenim durumları? değişkenlerinden oluşan kişisel bilgi formu, ikinci bölümde ilköğretim müfettişlerinin ?rehberlik ve iş başında yetiştirme, teftiş ve değerlendirme, inceleme, soruşturma, araştırma? görevlerine yönelik 45 maddeden oluşan form, üçüncü bölümünde ise 22 maddeden oluşan ?Maslach Tükenmişlik Envanteri? (Maslach Burnout Inventory) bulunmaktadır. Bu üç bölüm tek anket formu haline getirilerek anketin tamamı örneklemdeki 260 ilköğretim müfettişine, anketin birinci ve ikinci bölümü 90 ilköğretim okulunda görevli 1250 öğretmen olmak üzere toplam 1510 eğitimciye uygulanmıştır. Değerlendirmeye ise 175 ilköğretim müfettişinin ve 1109 öğretmenin anketi alınmıştır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. 1. ?İlköğretim müfettişleri ve öğretmenlerin görüşlerine göre, ilköğretim müfettişleri rehberlik ve iş başında yetiştirme, teftiş ve değerlendirme, inceleme, soruşturma, araştırma ile ilgili mesleki görevlerini ne derecede yerine getirdiklerine ilişkin? ilköğretim müfettişleri ?her zaman? yerine getirdikleri öğretmenler ise ?bazen? yerine getirildiği görüşünde oldukları, 2. ?İlköğretim müfettişlerinin, rehberlik ve iş başında yetiştirme, teftiş ve değerlendirme, inceleme, soruşturma, araştırma ile ilgili mesleki görevlerini ne derecede yerine getirdiklerine ilişkin? ilköğretim müfettişleri ile öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark olduğu, 3. ?İlköğretim müfettişlerinin rehberlik ve iş başında yetiştirme, teftiş ve değerlendirme, inceleme, soruşturma, araştırma ile ilgili mesleki görevlerini ne derecede yerine getirdiklerine ilişkin görüşleri arasında cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, branş, öğrenim durumları? değişkenlerine göre anlamlı fark olmadığı, 4. ?İlköğretim müfettişlerinin görüşlerine göre tükenmişlik seviyeleri tükenmişlik alt boyutlarına göre hangi düzeyde? olduğuna ilişkin olarak, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutunda ?az tükenmişlik? yaşadıkları, kişisel başarısızlık alt boyutunda ise ?çoğunlukla tükenmişlik? yaşadıkları, 5. ?İlköğretim müfettişlerinin tükenmişlikleri, tükenmişlik alt boyutlarında cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, branş, öğrenim durumları değişkenlerine göre hangi düzeyde? olduğuna ilişkin olarak cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, branş değişkenlerine göre ?duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarısızlık? alt boyutlarında anlamlı fark yok iken, öğrenim durumlarına göre ?kişisel başarısızlık? alt boyutunda farklılık göstermezken, ?duygusal tükenme ve duyarsızlaşma? alt boyutlarında anlamlı fark olduğu, 6. ?İlköğretim müfettişlerinin rehberlik ve iş başında yetiştirme, teftiş ve değerlendirme, inceleme, soruşturma, araştırma ile ilgili mesleki görevlerini yerine getirme durumlarına ile tükenmişlik düzeyleri arasında negatif kuvvetli ilişki (korelasyon) bulunduğu ve tükenmişliğin % 69'u ilköğretim müfettişlerinin mesleki görevleriyle ilgili değişkenlere bağlı olduğu buna göre ilköğretim müfettişleri mesleki görevlerini yerine getirdikçe tükenmişlik düzeylerinin azalacağı sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to supply the relatıon between the posıtıon of prımary educatıon ınspectors?ın doıng theır professıonal duty and the burnout levels through the points of view of Primary Education inspectors and teachers. The universe of research study is composed of 206 primary education inspectors who work in constitution of National Education directorates in 14 cities which are selected from the general of Turkey and from the seven geographical regions in 2005/2006 academic year and 7929 primary school and branch teachers who work in 316 primary schools in these selected cities. The questionnaire (that) supplied for the aim of being an implement for collecting datum is composed of three main chapters. In the first chapter there is a personal knowledge form which is composed of variations in ?sexuality, age, civil situation, priority, branch and educational situations? in second chapter these a the form that is composed of 45 matters about primary education inspectors duties in ?guidance, bringing up the personal in working-place on working-time, inspectation, utilization, examination, research and investigation?, in third chapter there is Maslach Burnout Inventory that is composed of 22 matters. These three chapters were got into only one (single) questionnaire and all of three questionnaires were applied on 260 primary (school) education inspectors in the examples, the first and second chapters of the questionnaire were applied on totally 1510 educator who were compassed of 1250 teachers and others working in the 90 primary schools. 175 primary school inspectors? questionnaires and 1109 teachers? questionnaires were taken for excalvation. Depending on the research inventions these results were obtained. 1. According to the answer and view of Primary school inspectors and teachers, the questionnaire shows that primary school inspectors gave `some times? and `many times? answers to the questions about Primary school inspectors? guidance, bringing up the personal in working-place on working time, inspectation and utilization, investigation, research. 2. There was a meaningful difference between the primary school inspector?s points of view and teachers? points of views about the subjects of primary school inspectors? guidance and bringing up the personal in working-place on working-time, inspectation, utilization, examination, investigation, and research. 3. There was not a meaningful difference between `The view about how primary school inspectors were doing their duties while they were doing guidance, bringing up the personal in working-place on working-time, inspection, utilization, examination, investigation, and research and the varieties about sexuality, age, civil situation, priority, branch and educational situations. 4. According to primary inspectors view about on which level the burnout levels burnout sub-dimensions were, they live ?less burnout? in emotional burnout and insensibility sub-dimension and they live ?much burnout? in personal failure sub-dimension, 5. Up to the fact of ?according to sexuality, age, civil situation, priority, branch, educational situation variations in burnout sub-dimension in the primary school inspectors? burnouts? there was not meaningful differences of the sexuality, age, civil situation, priority, branch variations. ?Emotional burnout, insensibility, personal failure? sub-dimensions and in addition there wasn?t difference in ?personal failure? sub-dimensions according to educational situations, there were meaningful differences in ?Emotional Burnout and Insensibility? sub-dimensions, 6. Primary school inspectors live burnout in the sub dimension level in the point of the view of primary school inspectors? burnout levels up to these knowledge?s there is a negative, strony relation and % 69 of burnout level is about primary school inspectors? professional duty doings? changings between the situation of primary school inspectors? professional duty doings effort and burnout level, in other words it is fixed that the more their burnout levels get more their professional duty doings effort situation get less.