Oyunculuk eğitimi metodolojisinin şan eğitiminde kullanılması
The use of acting methodology in singing education
- Tez No: 214448
- Danışmanlar: PROF. FERİDUN BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu arastırmada, oyunculuk egitimi metodolojisinin san egitiminde kullanılmasına iliskin olarak, Ülkemizde sancı egitimine genel yaklasım, Ülkemizde Profesyonel Sancıların, Opera Sanatçısının Oyunculuguna liskin Deneyim ve Görüsleri ve Ülkemizde Sancı ve Egitimci Kisiligi ile Tanınan Uzman Kisilerin, Kendi Alanları ve Sancı Egitiminin Bir Ögesi Olarak Oyunculuk Sanatına Bakısları olmak üzere üç alt probleme cevap aranmıstır. Ülkemizde sancı egitimine genel yaklasım konusunda profesyonel sancı ve egitimci kisilerin mevcut duruma iliskin olarak verdikleri cevaplardan, müzik egitimi konusunda müzik egitimi bölümlerinde ve konservatuarlarda sistematik bir yaklasım bulundugu ancak sahne ve oyunculuk egitiminin müzik egitimi bölümlerinde yapılmadıgı, konservatuarlarda ise sistematik bir yaklasımdan çok, dersi veren kisiye baglı bir islenisin oldugu ortaya çıkmıstır. Profesyonel Sancıların, Opera Sanatçısının Oyunculuguna liskin Deneyim ve Görüsleri alt probleminde, yasanılan deneyimlerden yola çıkılarak mesleki ihtiyaçlar konusunda alınan bilgilerden hareketle, san egitimi sürecinde oyunculuk egitiminin gerekliligi ortaya konulmustur. Ülkemizde Sancı ve Egitimci Kisiligi ile Tanınan Uzman Kisilerin, Kendi Alanları ve Sancı Egitiminin Bir Ögesi Olarak Oyunculuk Sanatına Bakısları alt probleminde, sahneye çıkan kiside bulunması gereken özellikler arastırılmıs ve sancının aynı zamanda oyuncu da olması gerektigi ortaya konulmustur. Oyunculuk egitimi konusunda Mihail Çehov'un oyunculuk egitimi yöntemi kuramsal temel olarak belirlenmis, elde edilen bulgular Çehov'un yöntemiyle karsılastırılmıs, örtüstükleri ortaya konulmus ve sancının egitimi sürecinde konulması önerilen sahne ve oyunculuk dersine kuramsal temel olabilecegi belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been tried to come up with an answer to the main three subproblems regarding the use of acting methodology in singing education: The general approach to singing education in our country, the experiences and ideas of professional opera singers about the acting of opera singer and lastly, the ideas of the experts working as professional singer and singing teacher about their field and acting as a part of singing education. According to the answers of the professional singers and educators about the general approach to singing education in our country, these conclusions has been arrived: Although there is a systematic approach on the music education in the departments of music education and in the conservatories, it has been not given any acting education in the departments of music education, and the acting education in the conservatories is not systematic and depends on the lecturer. In the examine of the second subproblem, the necessity of the acting training in the singing education has been disclosed according to the experiences and the information on the professional requirements of the interviewed singers. In the third subproblem, the main requirements and qualifications of an opera singer has been searched and it has been understood that an opera singer should also be an actor/actress. In general, the main theoretical acting education methodology has been accepted in the thesis as the methodology of Mihail Chekhov and achieved findings are compared with the methodology of Chekhov. According this comparison the selected methodology and the findings has been matched each other and it has been claimed that this methodology could be the theoritical basis of the proposed scene and acting training in the singing education.