2001ve 2005 yıllarında uygulamaya konulan ilköğretim 4.ve 5. sınıf fen ve teknoloji ders programlarının öğretmen görüşlerine göre karşılaştırılması
- Tez No: 214462
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu arastırmanın amacı, 2001-2002 yılında uygulamaya konulan ?lkögretim 4. ve 5. Sınıflar Fen Dersi Ögretim Programları? ve ?2005-2006 ögretim yılında uygulamaya konulan ?lkögretim 4. ve 5. Sınıflar Fen ve Teknoloji Dersi Ögretim Programları? nın ögretmen görüsleri açısından karsılastırılmasıdır. Arastırmanın evrenini Düzce Merkez lçede görev yapan 109, 4. ve 5. sınıf ögretmenleri olusturmustur. iv Arastırmada kullanılan veriler, ilgili literatürün incelenmesi ve arastırmacı tarafından hazırlanan anket ile elde edilmistir. Anketten elde edilen bulguların karsılastırılmasında tek yönlü varyans analizi ve t-testi analizleri yapılmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgular özetle asagıda verilmistir. 1. Ögretmenlerin 2001 ve 2005 programlarındaki hedef/kazanımlara ve degerlendirmeye yönelik görüsleri arasında yas degiskenine baglı olarak anlamlı fark görülmüstür. 2. Ögretmenlerin belirlenen degiskenlere (okul türü, cinsiyet, yas, kıdem, mezun oldukları okul) göre 2001 ve 2005 programlarında içerige ve egitim durumuna yönelik görüsleri arasında anlamlı farklar bulunmamıstır. 3. Ögretmenlerin 2005 programına yönelik daha olumlu yaklasımlara sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compore the Primary Schools 4. and 5. classes science lesson teaching curriculum used in 2001-2002 and the 4. and 5. classes Science and Technolojic lesson teaching curriculum of the academic year 2005- 2006 which was executed according to the teachers ideas. 109 teachers of the 4. and 5. classes participated to the research universe from Düzce Centre district. The datum was obtained through examination of the concerned literature and the questionnarie prepared by the investigator. For the comparison of the findings obtained from the questionnarie, one way variance analysis and t-test analysis are made. ii The findings obtained from the research are summed below. 1. There are seen meaningful differences in age variable between the teacher sights of the objectives and evaluation of the curriculum in 2001 and 2005. 2. There aren?t found meaningful differences according to the determined variables (kind of schools, sexuality, age, status, graduated school) between the teacher sights of the content and educational state of the curriculum in 2001 and 2005. 3. It can be said that teachers have a more positive approach to the curriculum in 2005.