Turizmin sosyo-kültürel etkileri:Akçakoca örneği
Social and cultural impacts of tourism: An application in akçakoca
  1. Tez No: 214464
  2. Yazar: MURAT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Turizm, özünde insan odaklı bir faaliyet olması ve son yıllarda hızla büyüyen kitlesel bir hareket özelliini kazanmasından dolayı önemli sosyo-kültürel etkilere sebep olmaktadır. Turizmin sebep olduu muhtemel sosyal ve kültürel etkilerin incelenmesi özellikle ev sahibi toplumun yapısında meydana gelen deiimlerin belirlenebilmesi açısından önemlidir. Dier taraftan turizm hareketlerine mekân tekil eden bölgelerdeki yerel halkın turizm faaliyetlerini ve turizmin sosyo-kültürel etkilerini algılayıları ve bu faaliyet ve etkilere karı takındıkları tavrın belirlenebilmesi, bölgesel ve ulusal turizm politikalarının gelitirilmesi ve baarı ile uygulanabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken önemli bir dier faktördür. Yerel halkın sürekli yaam sahası olan bölgelerde yaanan turizm hareketleri konusundaki bakı açısının ve tutumlarının belirlenebilmesi, bölge için planlanan turizm giriimlerinin olumlu sonuçlar verebilmesi için önemli bir temel tekil edecektir. Bu balamda, bu aratırmanın amacı turizmin sosyo-kültürel etkilerini incelemek ve yerel halkın turizmden kaynaklanan sosyo-kültürel deiimler konusundaki görü ve tutumlarını belirlemektir. Bu amaca yönelik olarak, Düzce ilinin Akçakoca (Merkez) ilçesi halkı küme olarak seçilmi ve yerel halka 360 adet anket uygulanmıtır. Uygulama sonunda elde edilen verileri betimlemek amacıyla ankette yer alan her bir ifade frekans ve yüzde daılımları alınarak deerlendirilmi ve söz konusu her bir ifadeye yönelik olarak belirtilen görülerin yerel halkın demografik özelliklerine göre 0,05 anlamlılık düzeyinde önemli bir farklılık gösterip göstermedii Baımsız Örneklemler için T-Testi ve Tek Faktörlü Varyans Analizi ile test edilmitir. Çıkan sonuçlara göre Akçakoca halkının genel olarak, turizmin, sosyo-kültürel etkilerini algılayılarında olumsuz bir görüe sahip olmadıı gözlemlenmitir. Dier taraftan yerel halkın turizmin yörelerindeki sosyo-kültürel etkilerine dair görüleri, ankete katılan deneklerin yörenin yerlisi olup olmama durumuna göre 0,05 anlamlılık düzeyinde önemli bir farklılık gösterdii ortaya çıkmıtır. Yerel halkın turizmin sosyal ve kültürel etkilerini algılamalarına ilikin sonraki alan aratırmalarında, uygulamaya denek olan bölge halkının sosyal ve kültürel özellikleri hakkında aratırmacının ön aratırma yapması, bölge halkının sosyo-kültürel özellikleri hakkında bilgi edinmesi, bununla birlikte konuya turistler açısından da yaklaılması, yapılacak olan aratırmanın sonuçlarının daha isabetli deerlendirilmesini salayabilir.
Özet (Çeviri)
Recently, tourism has caused considerable social and cultural impacts because of its main subject is human and is an activity that has been increasing,. Researching of social and cultural impacts of tourism is important especially to determine the changing of host residents socio-culturel structure. On the other hand, determining the perceptions and attitude of host residents towards tourism activity is an other important factor in order to be able to plan and practice the local national tourism policy succesfully. To be able to determine percepcions and attitudes of host residents will be significant base so that tourism activities can produce positive result fort he region. The aim of this study is to examine the social and cultural impacts of tourism and detemine the perceptions and attitudes of host residents stemming fromt urism activity. For this purpose, a survey has been conducted into 360 local people which live in Akçakoca. In order to describe the data provided, each statement frequency and percentage distribution were evaluated and the connection of each factor that formed the survey to guests demographic characteristics were analyzed by using Independent Samples T-Test and One-Way Anova. According to results, it was absorved the host residents have positive perceptions and attitudes toward tourism activity in the region. Othe other hand, the observation of the host residents about the socio-cultutal impacts of tourism have been showed significant differencess by host residents? demographic characteristics (if they are local people in this region or not).