İlköğretim okullarında yaratıcı örgüt kültürünü oluşturan yönetici tutumları (Erzincan ili örneği)
Administrators attitudes related to creative organizational culture in primary education schools
- Tez No: 214478
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞADIMAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu arastırmanın amacı; ilkögretim kurumlarını yaratıcı örgüt kültürü açısından degerlendirmek, yöneticilerin tutumlarını, yeterlilik ve yetersizliklerini belirlemek ve ögretmen ve yöneticilerin görüslerinden yararlanarak çözüm önerileri gelistirmektir. Arastırmanın evreni, 2006?2007 ögretim yılında, Erzincan Milli Egitim Müdürlügü'ne baglı Merkez ilçe sınırları içinde bulunan toplam 34 ilkögretim okulunda görev yapan yönetici (müdür ve müdür yardımcıları) ve ögretmenlerden olusmaktadır. Arastırmanın örneklemi ise 118 ögretmen ile 72 yönetici olmak üzere toplam 190 katılımcıdan olusmaktadır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde ?cinsiyet, kıdem, ögrenim durumları, görev? degiskenlerinden olusan kisisel bilgi formu, ikinci bölümde ise, 24 maddeden olusan ?Yaratıcı Örgüt Kültürünü Olusturan Yönetici Tutumları? ölçegi bulunmaktadır. Bu iki bölüm tek anket formu haline getirilerek anketin tamamı örneklemdeki 72 ilkögretim okulu yöneticisine ve ilkögretim okulunda görevli 118 ögretmene uygulanmıstır. Degerlendirmeye ise 65 ilkögretim okulu yöneticisinin ve 118 ögretmenin anketi alınmıstır. Elde edilen bilgiler ?SPSS 13.0 for Windows (Statistical Package For Social Sciences)? paket programı yoluyla yüzde, frekans, t-test, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey HSD testi, Post Hoc Tukey HSD kullanılarak analiz edilmis olup tüm istatistiksel islemlerde anlamlılık düzeyi p: .05 olarak alınmıstır. Arastırmanın bulgularına dayalı olarak su sonuçlara ulasılmıstır. 1. Cinsiyet degiskenine bakıldıgında arastırmaya katılan ilkögretim yöneticilerinin 59'u erkek 6'sı kadın, ögretmenlerin 65'i erkek 53'ü kadındır. 2. Yüksek lisans egitimi almıs yönetici sayısı ögretmenlere göre daha düsük orandadır ve arastırma örnekleminde doktora mezunu ilkögretim yöneticisi bulunmamaktadır. 3. Ögretmen ve yöneticilere göre, okul yöneticileri takım çalısmasını ve is uyumunu artırıcı panel, seminer, yurt içi ve yurt dısı kurslar gibi sosyal etkinlikleri nadiren düzenlemektedir. 4. Yöneticiler yaratıcı düsüncenin gelistirilmesi için dısarıdan yeterince uzman temin edilmedigi görüsündeyken ögretmenler bu tarz egitimlerin hiç yapılmadıgını belirtmektedirler. 5. Yönetici ve Ögretmenler, okul yöneticileri tarafından kurum içinde yenilikler ve degisim için mali destegin yeterince saglanmadıgını, basarılı personelin takdir, prim, terfi, maas artısı gibi maddi ve manevi ödüllerle çok nadir mükâfatlandırıldıgını, uzun dönemli programların ve planların sekillendirilmesinde çalısanların katılımın yeterince saglanmadıgı görüsünü paylasmaktadırlar. 6. Erkek ve kadın katılımcılar okul yöneticilerini yaratıcı yöneticilik tutumları açısından ?orta? düzeyde basarılı bulmuslardır. Katılımcıların cinsiyetleri algılarını etkileyen bir degisken olmamıstır. 7. Arastırma sonucunda daha fazla mesleki kıdeme sahip yönetici ve ögretmenler arasında yaratıcı yönetici tutumları açısından farkın anlamlı olmadıgı görülmektedir. 8. Ön lisans mezunu katılımcıların, doktora mezunu katılımcılara göre yaratıcı yönetici tutumları açısından okul müdürlerini daha basarılı buldukları söylenebilir. 9. Yöneticiler kendilerini yaratıcı yöneticilik tutumları açısından çok basarılı bulurken ögretmenler bu basarının orta düzeyde oldugunu düsünmektedirler. 10. Yöneticiler sosyal moral ve yükselmeye yönelik güdüleyicilerin uygulanması konusunda kendilerini ?genellikle? basarılı bulurken, ögretmenler onları yeterince basarılı bulmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to assess the primary education institutions from the viewpoint of the creative organizational culture to determine the efficient and inefficient attitudes of the administrators through the opinions of teachers and administrators and to submit suggestions. The population the research included the administrators, assistant administrator and teachers working in 34 primary education schools located in Central Province (downtown) in Erzincan Directorate of National Education during 2006-2007 Academic Year. The sub-population of the research covered 118 teachers and 72 administrators, totally 190 participants. As a data gathering instrument, the questionnaire with two parts was used. In the first part of the questionnaire, there was a personal information related to ?sex, seniority, level of education duty variables?. In the second part, there was a scale called ?Creative Organizational Cultural Attitudes of Administrators? with 24 items. These two parts were united and applied to 72 primary school administrators and 118 teachers working in the primary education school as indicated in the sub-population. The gathered data were analysed by ?SPSS 13.0 for Windows (statistical package for Social Sciences and statistical procedures; percent, fruquency, t-test, one-way variance analysis were used and the level of significance in all of the statistical procedures were accepted as p=.05. Acccording to the findings of the research, the following results were achieved: 1. By sex, primary school adminstrators who are 59 male and 6 female, theachers who are 65 male and 53 female. 2. The ratio of adminstrators receiving master education is lower than the teachers. 3. According to the ideas of the teachers and administrators, school administrators have organized panels, seminars, courses in abroad social activities such as in order to improve the team work and working adjustment. 4. While the administrators declared that they didn?t hire the sufficieent number of experts, the teachers declared that they didn?t hire any expert. 5. The teachers and administrators, of the research shared the idea that school adminstrators didn?t provide the fiscal support for the innovations and change, they motivated the successful personnel materialistic and moral incentives with appreciation, promotion, premium very rarely and there wasn?t sufficient participation of the staff in the modification of the long term programmes and plans. 6. Male and female participants found the school administrators to be successful at ?intermediate? level. The sex variable didn?t affect the perceptions of the participants 7. In the conclusion of the research it was found that there wasn?t a significant difference between the administrators and teachers with much more vocational seniority from creative administrative attitudes. 8. The participants with pre-license education have found the school administrators more successful than the participants with doctoral level of education. 9. Administrators have found themselves very successful, but the teachers have found this success at intermediate level from creative administrative points of view 10. The administrators have found themselves as ?generally successful? but the teachers haven?t found them ?successful enough? , related to social, moral and promotional incentives