İlköğretim 2. sınıf öğrencilerinin yaptıkları resimlerde aile içi yaşantılarının resimlerine yansıması
The reflection of famili life in the pictures of primari school second class student
  1. Tez No: 214516
  2. Yazar: TOLGA AKALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 2. sınıfta okuyan 8-9 yaş aralığındaki 30 öğrenciye, ?Ailemiz ve Biz? adlı uygulama çalışması olarak, öğrencinin iç dünyasının dışavurumunu sağlamak ve gerekli verileri elde etmek için planlanıp uygulamaya sokulmuştur.30 öğrencinin yapmış olduğu resimler, uzmanlar tarafından yorumlanmıştır. Çocuklar belli bir yaşa erişinceye kadar, kendilerini sözle ifade etmede yeterli bir güce erişememektedirler. Çocuğun kendini sözle ifade edememe durumu, yetişkinler tarafından içi dönüklük olarak değerlendirilmektedir. Bu içe dönüklük, branş dersi ve sınıf öğretmenleri tarafından ?başarısızlık? olarak da nitelendirilebilmektedir. Bu aşamada, öğrencilere en yakın olan sınıf öğretmenleri veya resim öğretmenleri tarafından, farklı bir yöntemle çocukların kendilerini ifade etmeleri ve içinde bulundukları ruhsal durumu dışa vurmaları sağlanmalıdır. Bu aşamada sessiz ama çok derinlere inebilen resim yöntemi, uygulamaya sokulmalıdır. Çocuğun iç dünyasını dışa vurmada, duygu ve düşüncelerini ifade etmede, yalın bir ifade aracı olan resmin rolü çok önemlidir.Bu çalışmada amaç, çocukları incitmeden eğer varsa yaşadıkları sorunların kaynağına inebilmektir. Eğitimcinin bu süreç içinde, var olan sorunlara ulaşması, daha sonra oluşabilecek büyük sorunların önüne geçmesini sağlayacaktır. Eğitimcinin aileyi uyarması ve gerekli makamları harekete geçirmesi, aileyi bu konuda daha duyarlı olmaya itecektir. Çocuğun yanında yapılan tartışmalar veya daha büyük kavgaların ?o daha bir çocuk anlamaz? düşüncesi, çocuğun yaptığı resimlerle çürütülmüştür. Çocuğun yaşadığı tüm aile içi sorunların, resimlere yansıdığı bilinmektedir. Öğrencilerin resimlerinde iç dünyalarını; renk, biçim veya şekillerle dışa vurduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was planned and carried out to 30 students between 8-9 educating in the second class of primarry school as the study of ?Our family and We? so as to provide expression their iner world and gather the necessary data.The paintings which were done by the 30 students were interpieted by the experts. Until the children reach an age, they couldn?t get the enough power to express themselves orally. The situation in order not to be able to Express himself is considered as introversion. This introversion is alsa described as unsuccessfulness by the teachers. At this stage,it should beprovided by class teachers and painting teachers who are the closset to them that they can experess themselves and emational manner which they are in. And alsa at this stage, painting method which is silent but can go the deepest should be applied. Painting role which is a bare expression tool is very important in order to Express iner world, the emotions and thoughts of himself.The aim of this research is to come down the sources of children?s problems without disturbing them. That the teacher reaches the existing problems during this time will provide to prevent further more important problems. Teacher?s warning the familly and having the necessary expert work an the problem will cause the familly to be more sensitive on the subject. The guarelligs and much bigger arguments near child and saying ?He is achild and don?t understand? is disproved by the pictures done by that child. It is know that all the family problems which the child live with are reflected in their paintings. It was seen that the students express their iner world in their pictures by colours, from and shapes.