Tekstillerinin temizlik ve bakımını kendisi yapan ve dışarıda yaptıran konaklama işletmelerinde müşterilerin tekstil ürünlerinin temizlik ve bakımına ilişkin görüşlerinin ve karşılaştıkları sorunların saptanması
In a hotels which clean and care textile products in their own laundry and which clean and care in commercial company, in outside to fix costumers? view and problems about textile products clean and care
  1. Tez No: 214519
  2. Yazar: ASLI ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN TOKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma, tekstil ürünlerinin temizlik ve bakımını kendi çamaşırhanesinde yapan ve ticari bir firmaya yaptıran konaklama işletmelerinin tekstil ürünlerinin seçim, temizlik ve bakım uygulamalarıyla bu konaklama işletmelerinde kalan müşterilerin tekstil ürünleri ile ilgili görüşlerini ve karşılaştıkları sorunları saptanmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür.Araştırma örneklemini, Ankara il merkezinde konaklamakta olan 150'si tekstil ürünlerinin temizlik ve bakımını kendi çamaşırhanesinde ve 150'si tekstil ürünlerinin temizlik ve bakımını ticari bir firmaya yaptıran olmak üzere 300 müşteriden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS for Windows 12.0 paket programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Konaklama işletmelerinin tekstil ürünlerinin temizlik ve bakımına ilişkin uyguladıkları yöntem ve müşterilerin görüşleri arasındaki farklar Khi Kare testi ile kontrol edilmiştir.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, her iki konaklama işletmesi Kat Hizmetleri Yöneticisi'ne kişisel bilgileri, konaklama işletmesi ve tekstil ürünleriyle ilgili bilgi formu uygulanmıştır. İkinci bölümde ise bu konaklama işletmelerinde kalan müşterilere kaldıkları konaklama işletmesinde kullanılan tekstil ürünleri ile ilgili görüş ve sorunlarını saptamak için anket uygulanmıştır.?Her iki konaklama işletmesi için müşteriler kişisel bilgileri açısından benzer özelliklere sahiptir.?Tekstil ürünlerinin seçimi, satın alınması, temizlik ve bakım uygulamalarıyla ilgili Kat Hizmetleri Yöneticisinin fikirleri alınması daha doğru kararlar verilmesini sağlar.?Müşterilerin tekstil ürünlerinin temizliği ile ilgili görüşleri ve memnuniyetleri kaldıkları konaklama işletmesinin temizlik ve bakım uygulamalarına göre değişmektedir. Tekstil ürünlerinin temizlik ve bakımını kendi çamaşırhanesinde yapan işletmede sorunlarla karşılaşma oranı daha azdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to learn more about in a hotels which clean and care textile products in their own laundry and which clean and care in commercial company to fix textile products choosen, clean and care applications and customers? who stay in these hotels, to fix their oppinion and problems about textile production.In the course of this study, 150 customer who has been staying hotel which clean and care textile products in their own laundry and and 150 customer who has been staying hotel which clean and care textile products in commercial company, for a total 300 customer all staying in Ankara, were asked to fill in survey forms in order the collect data. The data was processed by the SPSS for Windows 12.0 package program. The differens between hotels textile products? clean and care process and customer view was checked using the Frequence Tables, Khi-Kare Test.This study constitued from two parts. In the first part, to Exacutive Housekeeper?s who works for both two hotels applied information form about their personal information, hotel and textile products. In the second part, to the costumers who stay in these hotels applied fill in survery forms because of fix their opinion and problems about their hotels textile products.?All costumers have smilar personal caracteristics for both two hotels.?To take Exacutive Housekeepers? opinion about textiles choose, buy, clean and care applications helps to take more true decisions.?Costumer opinion and satisfactory about their staying hotels? textile products? clean and care has changing about their hotel clean and care applications. In a hotel which cleans and cares textile products in their own laundry, the percent of meet with problems is the less.