İlköğretim okullarında görev yapan aday öğretmenlerin sınıfta karşılaştıkları disiplin sorunları
The discipline problems which the teacher trainees serving at primary schools encounter
- Tez No: 214529
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı; Kırıkkale İli merkez ve ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan aday öğretmenlerin sınıfta karşılaştıkları disiplin sorunlarını ve nedenlerini belirlemeyi amaçlamıştır. Konu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve teorik kısım oluşturulmuştur.Araştırma genel tarama modelinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Aksoy (1999) tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Kırıkkale ili evren olarak seçilmiş ve buradaki 127 ilköğretim okulunda görev yapan 186 aday öğretmenin tamamına anket uygulanmıştır.Araştırma bulgularına göre aday öğretmenlerin sınıf içinde en sık karşılaştıkları disiplin sorunu öğrencilerin izin istemeden konuşmalarıdır. Aday öğretmenlerin sınıf içinde karşılaştıkları disiplin sorunlarının nedenlerinden en önemlisi ise ailelerin çocuklarının eğitimine olan ilgisizliğidir. Aday öğretmenlerin sınıf yönetiminde karşılaştıkları disiplin sorunlarına ilişkin görüşleri ile cinsiyetleri ve öğrenci sayıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken; sınıf seviyesine göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Aday öğretmenlerin sınıf yönetiminde karşılaştıkları disiplin sorunlarının nedenlerine ilişkin görüşleri ile cinsiyetleri ve sınıf seviyesi arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken; öğrenci sayılarına göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bulunan bu fark, sınıfındaki öğrenci sayısı 10-34 olan aday öğretmenlerin lehinedir.Araştırma bulgularının; aday öğretmenlere sınıf içinde disiplini sağlama yeterliliklerini arttırmaları yolunda yardımcı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this survey aims to find out the discipline problems which the teacher trainees who serve in the city of Kırıkkale and other towns, are faced with in the class and the reasons of these problems. Related with the topic, the research of literature has been made and theoretical part has been formed.The survey has been made in the model of general search. As a data-collector, the questionarrie developed by Aksoy (1999) is used. The city of Kırıkkale has been chosen as the universe and the questionarrie has been applied to all of the 186 teacher trainees who serve in 127 primary schools here.According to the survey findings, the discipline problem which teacher trainees are faced with most frequently is that students speak without asking permission. The most important one of the reasons of the discipline problems they are faced with is that parents are indifferent to their children?s education. Although there is no logical difference between teacher trainees? opinions related with the discipline problems they encounter in class management and their sexes and the numbers of the student,a logical difference is found according to the level of the class. Although there is no logical difference between teacher trainees? opinions related with the reasons of the discipline problems they encounter in class management and their sexes and the level of the class, a logical difference is found according to the numbers of the student. This difference which is found is for the benefit of the teacher trainees who have 10-34 students in their classes.It is hoped that the survey findings will help the teacher trainees to increase their proficiencies in providing discipline.