İlköğretim okul yöneticilerinin değerlendirme rollerine ilişkin öğretmen görüşleri
Opinion of teachers about the evaluation role of school administrators in primary schools
  1. Tez No: 214528
  2. Yazar: ÜMİT BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, okul yöneticilerinin devlet memuru sicil raporunda yer alan maddelere ilişkin değerlendirme becerilerini ayrıca insancıl, teknik ve karar yeterliliklerine sahip olma durumlarına ilişkin öğretmen algılarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin görüşleri alınmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Merkez İlçelerinde mevcut bulunan 31 resmi ilköğretim okulunda görev yapmakta olan toplam 302 branş ve sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Verileri toplamak amacıyla uzman görüşüne başvurularak iki bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgilere, ikinci bölümünde ise devlet memurları sicil raporundaki maddeleri belirten 14 ve yönetici yeterliliğini saptamaya yönelik 12 ifadeye yer verilmiştir.Uygulanan ölçme aracı sonucunda elde edilen veriler, SPSS 11.5 paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde yüzde, frekans, ortalama, kay-kare testi, t- testi ve ikili karşılaştırmalar için tukey ve tamhane testleri kullanılmıştır.Yapılan araştırma sonuçları incelendiğinde resmi ilköğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmen cinsiyetlerine göre ?okul yöneticilerinin sicil raporundaki maddeleri objektif olarak değerlendirmesi? ifadesine verdikleri yanıtlar incelenerek, kadın öğretmenlerin bu maddeler üzerindeki görüşlerinin erkek öğretmenlere göre daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin kıdemlerine göre ise 1-4 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin algılarının diğer kıdemlere göre olumsuz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticisinin teknik, insancıl ve karar yeterliliklerine sahip olup olmadığı konusunda öğretmenlerin cinsiyetine göre 0.05 anlamlılık düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuş. Kadın öğretmenlerin, erkek öğretmenlere göre okul yöneticilerinin yeterliliklerinin daha fazla olduğunu düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin kıdemlerine göre okul yöneticilerinin yeterlilikleri hakkındaki görüşleri arasında anlamlı bir fark vardır ve ikili karşılaştırmalar sonucunda mesleki kıdemi 1?4 yıl olan öğretmenlerin yöneticilerinin yeterlilikleri konusunda diğer öğretmenlere göre daha olumsuz algıya sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper examines establishment of teachers perception towards evaluation skills of school administrators related to governmental official employment report.The control group consists of 302 branch and primary school teachers working in 31 governmental primary schools in Ankara and its administrative districts in 2006-2007 education year.In purpose of collecting data a survey which is comprised of two parts was prepared with a point of view of a specialist. The first part is reserved for personal information and the second part is dedicated 14 questions for governmental official employment report and 12 questions for sufficiency of administrators.After implementing the survey, the data was evaluated with the help of SPSS 11,5 pocket program. Percentage, frequency, average, key- kare test, t- test and for dual comparisons tukey and tamhane tests were used for analyzing existing data.When the data are examined; it can be seen that female teachers are more positive than male teachers in terms of evaluation of items objectively in official report by school administrators.In terms of teachers experience it can be concluded that teachers having 1-4 years experience have more negative perception then more experienced teachers. Whether school administrators have technical, humanist and decisive sufficiency a 0,05 meaningful difference is founded according to teachers think more positively than male teachers in view of school administrators sufficiency. According to experience of teachers there is a meaningful difference of opinion., about school administrators sufficiency and it is determined that after dual comparisons teachers having 1-4 years experience have more negative feeling than more experienced teachers about school administrators sufficiency.