İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının derse yönelik tutuma, akademik başarıya ve kalıcılık düzeyine etkisi
The effect of inquiry-based learning approaches in 7th grade social studies course in primary school on attitude towards course, academic achivement and the degrees of retention
  1. Tez No: 214533
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Araştırma, ilköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin derse yönelik tutumlarına, akademik başarılarına ve kalıcılık düzeylerine etkisini incelemek için gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, araştırma hipotezlerini test etmek için iki farklı araç kullanılmıştır. Bunlar; öğrencilerin derse yönelik tutumlarındaki ve akademik başarılarındaki gelişimleri tespit etmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği? ve ?İstanbul'un Fethi ve Sonrası? ünitesi ile ilgili ?Akademik Başarı Testi?dir. Ayrıca araştırmada bu veri toplama araçlarından elde edilen nicel veriler, öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen nitel verilerle de desteklenmiştir.Araştırma deneysel bir çalışma olup, ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırma, 2006-2007 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde Ankara ili, Elmadağ ilçesi, Lalahan ve Yaşar Doğu İlköğretim Okullarının 7. sınıflarında gerçekleştirilmiştir. Lalahan İlköğretim Okulu 7/B sınıfı deney, Yaşar Doğu İlköğretim Okulu 7/B sınıf ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin özellikleri açısından her iki grubun da denk olduğu çalışmaya, deney (N=30) ve kontrol (N=30) gruplarından toplam 60 öğrenci katılmıştır.Araştırmada, Sosyal Bilgiler dersinde kullanılan araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının öğrencilerin derse yönelik tutumlarına, akademik başarılarına ve kalıcılık düzeylerine etkisini tespit etmek için veri toplama araçlarında elde edilen nicel veriler ve çalışmanın sonunda öğrenciler ile yapılan görüşmeler ile elde edilen nitel veriler kullanılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları, geleneksel öğrenme yaklaşımlarına göre Sosyal Bilgiler dersinde araştırmaya dayalı öğrenme yaklaşımının kullanılmasının, öğrencilerin derse yönelik tutumlarına, akademik başarılarına ve kalıcılık düzeylerine anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine the influence of inquiry-based learning approach on students? attitudes towards course, academic achievement and the degrees of retention in 7th grade Social Studies course in Primary School. In the study, two different tools were used to test hypotesis of the study. These are, to identify the development of students? attitudes towards course and academic achievement, ?Attitude Scale Toward Social Studies? and ? Academic Achievement Test? that is related with the unit ?The Conquest of İstanbul and Afterwards?. These are developed by researchers. In addition, the quantitative datas that were collected by these instruments were supported by the qualitative datas that acquired by the interviews with students.The research is an experimental study and the design comprised of pre-test posttest controlling group was used. The study was conducted on 7th grade students of Lalahan and Yaşar Doğu Primary Schools located in the city of Ankara, district of Elmadağ during the spring period within 2006-2007. The 7/B class in Lalahan Primary School was determined as the experimental group and the other class was as control group. Totally 60 students were participated in the investigation. The number of students included in the treatment group (N=30) and in the control group (N=30) was the equal.In the study, to identfy the influence of inquiry-based learning approach on students? attitudes towards course, academic achievement and the degrees of retention in 7th grade Social Studies course, the quantitative datas that were collected by these instruments and the qualitative datas that acquired by the interviews with students were used.The results of this study showed that using the inquiry-based learning approach in Social Studies Course affected the students? attitudes towards course, academic achievement and the degrees of retention positively according to traditional learning approaches.